دستگاه جوجه كشي فول اتوماتيك
دستگاه جوجه كشي فول اتوماتيك و مقالات مربوط به جوجه كشي

شترمرغ

شتر مرغ­ها پاهاي درازي دارند و اين بدان معني است كه مشكلات مربوط به رشد و نمو استخوان در اين پرنده شايع مي­باشد. چرخش تيبوتارس به پيچ خوردن پا در ناحيه بالاي مفصل خرگوشي و برگشتگي انگشتان پا به سمت بيرون اطلاق مي­شود (شكل ۸-۸). مشكل اساسي، پيچ خوردن انتهاي ديستال استخوان ساق پا (تيبوتارس) در ناحيه نزديك به مفصل خرگوشي مي­باشد (شكل ۹-۸). غالباً پرنده بر مشكل ايستادن غلبه مي­كند و پيچ خوردگي با قرار گرفتن دو پا در وضعيت خلاف جهت هم به نهايت خود مي­رسد هر چند در اينگونه موارد ممكن است استخوان هنوز به طور كامل پيچ نخورده باشد.

بسياري از موارد چرخش در ۲۱-۱۴ روز اول بعد از بيرون آمدن از دستگاه جوجه كشي ديده مي ­شوند، اگر چه اين شكل مي­ تواند در پرندگان مسن­تر نيز بخصوص در شرايط ازدحام پرندگان ايجاد گردد. ميزان وقوع چرخش تيبوتارس مي ­تواند ۱۰-۵۵% جمعيت جوجه­ ها باشد. هرچند ممكن است در برخي موارد اصلاً مشاهده نشود و يا در پاي راست جوجه شتر مرغ دلايل بروز اين عارضه بسيار شايع­تر است. شرايط جوجه كشي، تغذيه و ژنتيك به عنوان دلايل عمده اين عارضه معرفي شده­اند. اما احتمالاً ضربه هم دليل ديگري براي اين مشكل مي­ باشد. صفحات رشد بزرگ، نرم و غضروفي در استخوان­ هاي ساق به راحتي آسيب پذيرند و اين باعث سرعت­ هاي رشد متفاوت در قسمت­ هاي مختلف استخوان مي ­شود كه با گذشت زمان استخوان بد شكل شده و سبب مي­ شود پاها دقيقاً در قسمت بالاي مفصل هوك به سمت بيرون پيچ بخورند.

آسيب مي ­تواند در حين بيرون آمدن از تخم يا در طول چند روز اول زندگي رخ دهد. موارد چرخش كه در مراحل بعدي اتفاق مي­افتند، بيشتر در شرايط ازدحام جمعيتي و زماني كه پرندگان به واسطه زمين خوردن يا برخورد با حصارها آسيب مي­بينند، رخ مي­دهد. احتمال بهبود در پرنده مبتلا به چرخش پا ضعيف مي ­باشد. موارد شديد بيماري مانع ايستادن راحت پرنده شده و در نتيجه تغذيه پرنده و آسايش و رفاه آن را به هم مي­زند. تا به حال هيچ گونه درمان مؤثري براي پيچ خوردگي پاها وجود نداشته است و توصيه مي­شود كه به خاطر راحت شدن پرنده آن را از گله حذف كرد. حتي اگر پرنده زنده بماند سرعت رشد آن آنقدر پايين است كه حتي براي كشتار هم مناسب نخواهد بود و صد البته به منظور پرنده مولد هم نمي­توان از آن استفاده كرد.

امتیاز:
بازدید: 45
برچسب:
:
[ 1396/11/24  ] [ ۱۴ ] [ autoincubator ] [ ]

همان طور كه از بزرگترين پرنده انتظار مي رود شتر مرغ تخم را در ميان پرندگان موجود در دنيا مي گذارد. اگر چه تصور مي شود كه بزرگترين پرنده بايستي بزرگترين تخم را توليد كند ليكن تخم شتر مرغ كوچكترين تخم نسبت به وزن شتر مرغ بالغ مي باشد و تنها ۵/۱۱ درصد وزن بدن شتر مرغ مي باشد. تخم شتر مرغ ۲۵ برابر وزن متوسط تخم ماكيان اهلي (حدود ۶۰ گرم) است. به طور متوسط تخم شترمرغ ۱۹-۱۷۷ سانتي متر طول و ۱۵-۱۴ سانتي متر عرض داشته و ۱۹۰۰-۱۱۰۰ گرم وزن دارد.

تخم شترمرغ نقش محوري در توسعه مزارع پرورش شترمرغ دارد. توانايي شترمرغ ماده در توليد تخم نطفه دار جهت توليد جوجه هاي سالم باعث توسعه جمعيت شتر مرغ در مزارع پرورش شترمرغ مي شود. به طور متوسط طول مدت جوجه كشي تخم شتر مرغ در دستگاه جوجه كشي  ۴۲  روز مي باشد.

تخم شتر مرغ از قسمت هاي زير تشكيل شده است:

۱-    نطفه يا صفحه زاينده: تنها عضو زنده تخم مي باشد و بر روي زرده قرار گرفته است.

۲-    زرده: نقش آن فراهم كردن مواد غذايي لازم براي استفاده جنين در مراحل مختلف رشد و نمو مي باشد.

۳-    آلبومين سا سفيده: پوشش آبكي اطراف جنين در حال رشد را تشكيل مي دهد و مانع از خشك شدن جنين مي شود. سفيده خواص ضد ميكروبي دارد و از سه لايه تشكيل شده است.

الف) سفيده رقيق

ب) سفيده غليظ

ج)سفيده رقيق داخلي

۴- شالاز يا زرده بند: در وسط تخم و در هر دو طرف زرده، دو قسمت مارپيچي شكل از جنس سفيده غليظ به نام شالاز يا زرد بند وجود دارد. شالاز، زرده را در وسط تخم نگه مي دارد و مانع از حركت زرده به سمت پوسته آهكي و چسبيدن به آن و در نتيجه از بين رفتن نطفه يا جسم رويان مي شود.

پوسته تخم شترمرغ

پوسته از سه قسمت تشكيل شده است: غشاها، پوسته آهكي، كوتيكول

رنگ پوسته اهكي تخم بين سفيده و زرد مايل به سفيد متفاوت بوده و شبيه ظروف پيني براق است كه از خلل و فرج پوشيده شده است. پوسته تخم شتر مرغ تمامي عناصر در پوسته تخم مرغ را دارا مي باشد و ۲ تا ۳ ميلي متر قطر داشته  و از استحكام بالايي برخوردار است. به طوري كه يك انسان مي تواند بر روي آن بايستند بدون انكه به پوسته آسيبي برسد.

قطر معمولا تفاوت هايي را نشان مي دهد و حداقل آن ۶۵/۱ ميليمتر بوده و با افزايش اندازه تخم ها قطر پوسته افزايش مي يابد و سنگين تر مي شود. وظيفه پوسته تخم عبارت است از : حفاظت محتويات از ضربات مكانيكي، ايجاد سد فيزيكي پوسته تخم چلوگيري از نفوذ عوامل ميكروبي به محتويات تخم و ايجاد غشاء واسطه كه ميزان عبور آب، اكسيژن و دي اكسيد كربن به داخل و خارج تخم را تعيين مي كند. هر چند پوسته از خارج بسيار محكم تر و متراكم است اما شكستن آن از داخل آسان مي باشد كه امكان خروج را هنگام تفريح تسهيل مي كند. دو غشا پوسته، آلبومين را نگه مي دارند. لايه خارجي ضخيم تر بوده و منافذ بيشتري نسبت به لايه داخلي دارد. با تبخير آب و جايگزيني هوا بين اين دو لايه اتاق هوايي تشكيل مي گردد.

امتیاز:
بازدید: 62
برچسب:
:
[ 1396/11/10  ] [ ۰۹ ] [ autoincubator ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 37
دیروز : 89
افراد آنلاین : 1
همه : 5072
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب