دستگاه جوجه كشي فول اتوماتيك
دستگاه جوجه كشي فول اتوماتيك و مقالات مربوط به جوجه كشي

خريد دستگاه جوجه كشي دست دوم

 محاسن و معايب خريد دستگاه جوجه كشي دست دوم

محاسن

۱-     قيمت ارزان دستگاه جوجه كشي دست دوم نسبت به دستگاه نو

معايب

۱-      انتقال باكتري ها و ميكروب ها و ساير آلودگي هاي عفوني

۲-     نداشتن گارانتي شركتي و پشتيباني پس از فروش

۳-      فرسودگي و پوسيدگي كه باعث طول عمر كمتر دستگاه مي‌شود

۴-     هزينه هاي نگهداري بالا

۵-     به دليل رشد باكتري ها در محفظه دستگاه در طول مدت استفاده بازدهي كمتري دارند

 در كل توصيه مي كنيم از انتخاب دستگاه دست دوم در سايزهاي بالاتر از ۱۰۰ عدد تخم مرغ (دستگاه جوجه كشي صنعتي و نيمه صنعتي) خودداري كنيد زيرا در صورت آلوده بودن دستگاه جوجه كشي با خسارت وارده ازهچ نشدن جوجه ها زيان خواهيد كرد.

چنانچه به خريد دستگاه جوجه كشي دست دوم اصرار داريد حتما دستگاهي را انتخاب كنيد كه توليد شده توسط يك شركت معتبر و خوش نام سازنده دستگاه جوجه كشي باشد تا در صورت نياز به پشتيباني به توانيد از خدمات پس از فروش آن بهره ببريد.

در خريد دستگاه هاي جوجه كشي خانگي دست دوم محدوديت ها كمتر است چنان چه دستگاه هاي جوجه كشي با ظرفيت  ۱۰ عددي تخم مرغ  ۱۲ تايي تخم مرغ تا ۲۴ عددي تخم مرغ و ۴۸ عددي انتخاب كرديد دقت كنيد تا اگر از جنس پلاستيك ساخته شده اند در بدنه دستگاه جوجه كشي پلاستيكي شكستگي ايجاد نشده باشد.

 دستگاه هاي جوجه كشي كوچك را مي توانيد معمولاً با قيمت هاي پايين تر از شركت هاي توليد كننده دستگاه جوجه كشي به صورت دست دوم از افرادي كه قبلا دستگاه خريداري كرده اند و ديگر نيازي به آن ندارند. خريداري كنيد.

در هنگام خريد دقت كنيد تا سنسور هاي دما و رطوبت دستگاه جوجه كشي دقت لازم را داشته باشند و از اين كه شركت توليد كننده قطعات يدكي دستگاه جوجه كشي را موجود دارد مطمئن شويد براي اين كار مدل دستگاه را به شركت توليد كنند اعلام نموده و استعلام قطعات بگيريد.

 قبل از خريد ماشين جوجه كشي عملكرد دستگاه را حداقل به مدت يك ساعت مشاهده نماييد و سپس پول را به خريدار پرداخت نماييد و از خريد اينترنتي و تلفني دستگاه هاي جوجه كشي دست دوم از افراد ناشناس كه امكان دسترسي به آنها براي شما مقدور نيست خودداري نماييد

يك پيشنهاد عالي

به شما توصيه مي كنيم چنانچه بودجه كافي براي خريد دستگاه جوجه كشي دلخواه خود را از برندهاي معتبر نداريد موضوع را با واحدهاي فروش آنها در ميان گذاشته تا شما را از تخفيف هاي دوره اي و يا گاها از وجود دستگاههاي استوك كارخانه اي كه معمولاً به دليل خط و خش و يا ايرادات ظاهري كه در روند توليد پيش مي‌آيد آگاه كنند تا بتوانيد با قيمت مناسب دستگاه جوجه كشي نو و سالم تري تهيه كنيد

 اين گونه دستگاه ها به مراتب بهتر از دستگاه هاي جوجه كشي دست دوم كاركرده از نظر مالي و بهداشتي خواهند بود

 شركت بلدرچين دماوند گاهاَ دستگاه هايي كه در باربري ها دچار آسيب هاي جزئي شده ولي قابليت استفاده بدون هيچ مشكلي را دارند و يا در روند توليد به دليل مشكلات رنگ بدنه يا خط و خش ظاهري داراي اشكالات جزئي هستند را به طور مشخص به صورت ارزان قيمت در سايت فروش دستگاه جوجه كشي با عنوان دستگاه جوجه كشي استوك حراج مي نمايد

 شما مي‌توانيد براي خريد اين گونه دستگاه هاي جوجه كشي استوك به سايت شركت مراجعه كنيد و يا در ساعات كاري با واحد فروش شركت تماس بگيريد.

امتیاز:
بازدید: 38
برچسب:
:
[ 1396/12/5  ] [ ۰۸ ] [ autoincubator ] [ ]

شترمرغ

شتر مرغ­ها پاهاي درازي دارند و اين بدان معني است كه مشكلات مربوط به رشد و نمو استخوان در اين پرنده شايع مي­باشد. چرخش تيبوتارس به پيچ خوردن پا در ناحيه بالاي مفصل خرگوشي و برگشتگي انگشتان پا به سمت بيرون اطلاق مي­شود (شكل ۸-۸). مشكل اساسي، پيچ خوردن انتهاي ديستال استخوان ساق پا (تيبوتارس) در ناحيه نزديك به مفصل خرگوشي مي­باشد (شكل ۹-۸). غالباً پرنده بر مشكل ايستادن غلبه مي­كند و پيچ خوردگي با قرار گرفتن دو پا در وضعيت خلاف جهت هم به نهايت خود مي­رسد هر چند در اينگونه موارد ممكن است استخوان هنوز به طور كامل پيچ نخورده باشد.

بسياري از موارد چرخش در ۲۱-۱۴ روز اول بعد از بيرون آمدن از دستگاه جوجه كشي ديده مي ­شوند، اگر چه اين شكل مي­ تواند در پرندگان مسن­تر نيز بخصوص در شرايط ازدحام پرندگان ايجاد گردد. ميزان وقوع چرخش تيبوتارس مي ­تواند ۱۰-۵۵% جمعيت جوجه­ ها باشد. هرچند ممكن است در برخي موارد اصلاً مشاهده نشود و يا در پاي راست جوجه شتر مرغ دلايل بروز اين عارضه بسيار شايع­تر است. شرايط جوجه كشي، تغذيه و ژنتيك به عنوان دلايل عمده اين عارضه معرفي شده­اند. اما احتمالاً ضربه هم دليل ديگري براي اين مشكل مي­ باشد. صفحات رشد بزرگ، نرم و غضروفي در استخوان­ هاي ساق به راحتي آسيب پذيرند و اين باعث سرعت­ هاي رشد متفاوت در قسمت­ هاي مختلف استخوان مي ­شود كه با گذشت زمان استخوان بد شكل شده و سبب مي­ شود پاها دقيقاً در قسمت بالاي مفصل هوك به سمت بيرون پيچ بخورند.

آسيب مي ­تواند در حين بيرون آمدن از تخم يا در طول چند روز اول زندگي رخ دهد. موارد چرخش كه در مراحل بعدي اتفاق مي­افتند، بيشتر در شرايط ازدحام جمعيتي و زماني كه پرندگان به واسطه زمين خوردن يا برخورد با حصارها آسيب مي­بينند، رخ مي­دهد. احتمال بهبود در پرنده مبتلا به چرخش پا ضعيف مي ­باشد. موارد شديد بيماري مانع ايستادن راحت پرنده شده و در نتيجه تغذيه پرنده و آسايش و رفاه آن را به هم مي­زند. تا به حال هيچ گونه درمان مؤثري براي پيچ خوردگي پاها وجود نداشته است و توصيه مي­شود كه به خاطر راحت شدن پرنده آن را از گله حذف كرد. حتي اگر پرنده زنده بماند سرعت رشد آن آنقدر پايين است كه حتي براي كشتار هم مناسب نخواهد بود و صد البته به منظور پرنده مولد هم نمي­توان از آن استفاده كرد.

امتیاز:
بازدید: 46
برچسب:
:
[ 1396/11/24  ] [ ۱۴ ] [ autoincubator ] [ ]

دستگاه جوجه كشي

به هر دستگاهي كه بتوان با استفاده از آن ، كليه ي عوامل رشد جنين شامل ( حرارت ، رطوبت ، تهويه و چرخش ) را فراهم آورد و به جوجه كشي اقدام كرد ، دستگاه جوجه كشي گفته مي شود . در ساختمان دستگاه هاي جوجه كشي ( با هر ظرفيت ) موارد زير حايز اهميت بسيار است :

۱ . دستگاه تنظيم حرارت .

۲ . دستگاه تنظيم رطوبت .

۳ . دستگاه تهويه .

۴ . نحوه ي چرخاندن تخم مرغ ها .

ممكن است حرارت در دستگاه جوجه كشي با برق ، گاز و نفت تامين شود . فضاي داخل دستگاه را مي توان به روش هاي زير گرم كرد :

۱ . جريان هواي گرم در داخل لوله هاي دستگاه .

۲ . جريان آب گرم در داخل لوله هاي دستگاه .

۳ . قرار دادن مقاومت هاي الكتريكي در داخل دستگاه .

جنين براي رشد خود به حرارت خاصي نياز دارد كه در تمام دستگاه ها يكسان است . در حالت طبيعي ، جنين اين حرارت را از بدن مرغ كرچ مي گيرد . حرارت دستگاه جوجه كشي در ۱۸ روز اول ۳۷.۵ درجه ي سانتي گراد و در سه روز آخر ۳۶.۵ درجه است . در دستگاه هاي كوچك ، حرارت را يك درجه بيشتر در نظر مي گيرند . در اين دستگاه ها ، رطوبت از طريق قرار دادن ظرف آب در زير تخم مرغ ها و در دستگاه هاي متوسط و در دستگاه هاي بزرگ از طريق دستگاه بخور تامين مي شود ( در حالت طبيعي رطوبت از بستر تامين مي گردد ) .

جنين براي رشد خود به اكسيژن نياز دارد . بنابراين هواي داخل دستگاه بايد به اندزه اي باشد كه نياز جنين را بر طرف كند . معمولا هواي داخل دستگاه جوجه كشي بايد داراي ۲۱ درصد اكيسژن باشد . هر چه از اين نسبت كاسته شود ، بازده جوجه كشي پايين مي آيد . اگر  CO2 دستگاه بيش از يك درصد شود ، تلفات افزايش مي يابد و اگر ميزان آن به ۵ درصد برسد ، همه ي جنين ها تلف مي شوند .

در دستگاه هاي كوچك ، تهويه از طريق باز و بسته كردن دريچه ها انجام مي پذيرد ؛ ولي در دستگاه هاي بزرگ ، اين كار با نصب هواكش در داخل دستگاه انجام مي شود . قدرت هواكش به ظرفيت دستگاه بستگي دارد .

در صورتي كه تخم مرغ در داخل دستگاه ثابت باشد ، زرده و نطفه به طرف بالا صعود مي كنند ( زيرا از سفيده سبك ترند ) و به پوسته مي چسبند . در اين صورت ، جنين رشد طبيعي نخواهد داشت . در حالت طبيعي ، عمل چرخش با سينه و منقار مرغ صورت مي پذيرد . عمل چرخش در دستگاه جوجه كشي به صورت خودكار انجام مي شود .

به طور كلي ، دستگاه هاي بزرگ جوجه كشي داراي دو قسمت انكوباتور ( ستر ) و هچر ( ماشين تفريخ ) هستند . با گذشت زمان ، انكوباتورهاي پيشرفته تر و اختصاصي تري ساخته شده اند كه تجهيزات و امكانات ويژه اي شامل موارد زير دارند :

براي ساختمان محفظه ي ستر از مواد سبك تري استفاده مي شود . انكوباتورها كف ندارند و راحت تر تميز مي شوند .

دستگاه هچري و ستر ي جدا از هم ساخته مي شوند . ميزا ن رطويت ان ها دقيقا قابل تنظيم است و دستگاه هاي خنك كننده بهتر ي دارند .

پنكه هاي الكتريكي با سرعت زياد خود باعث انتشار يك نواخت دما و رطوبت در ستر و هچر مي گردند .

چرخش خودكار است و سيني ها را مي توان تحت هر زاويه اي مستقر كرد .

افشانك هايي براي ايجاد رطوبت تعبيه شده اند كه آب را با فشار مي پاشند . آب پودر شده رطوبت مناسبي ايجاد مي كند .

اطلاعات مربوط به دستگاه ها از طريق سامانه هاي الكترونيك به اتاق كنترل انتقال داده مي شود و بدين ترتيب كنترل سترها و هچرها با دقت بيشتر امكان پذير مي گردد .

داشتن وسايل خوب جوجه كشي باعث افزايش بازدهي جوجه كشي خواهد شد ؛ چون نه تنها قابليت جوجه آوري بهبود مي يابد ، بلكه نيروي كارگري كمتري مورد نياز است . مقدار امكانات تامين شده ثابت نيست و تحت عواملي چون اندازه ي هچر ، تعداد هچ ، نژاد جوجه و ديگر خدمات احتمالي كه در كارخانه انجام مي شود ( تعيين جنسيت ، نوك چيني ، قطع تاج و انگشتان ، مايه كوبي و . . . ) قرار دارد .

 

امتیاز:
بازدید: 52
برچسب:
:
[ 1396/11/17  ] [ ۱۴ ] [ autoincubator ] [ ]

ويتامين ها

ويتامينA :

كمبود ويتامينA در جيره گله مادر گوشتي باعث مي شود كه سيستم گردش خون به درستي شكل نگيرد و تلفات جنيني در روزهاي دوم و سوم در دستگاه جوجه كشي بالا برود، همچنين كمبود ويتامينA باعث كاهش توليد و جوجه در آوري مي شود.ميزان مورد نياز آن در دان دوره توليد(۲۳-۶۰w) باز ۱۵۵۰۰واحد بين المللي مي باشد.

ويتامينD3 :

كمبود اين ويتامين باعث كاهش توليد و جوجه درآوري و اختلالات پوسته تخم مرغ از قبيل نرمي پوسته و شكنندگي و نازكي آن مي شود.ميزان مورد نياز آن در زمان توليد ۳۸۰۰ واحد بين المللي در هر كيلو دان مي باشد.

ويتامينE :

كمبود طولاني آن باعث تحليل رفتن بيضه ها و در نتيجه عقيمي خروس ها و كاهش جوجه درآوري مي شود.ميزان مورد نياز آن در دوره توليد ۳۰ واحد بين المللي مي باشد.

ويتامينB2(ريبوفلاوين) :

كمبود آن مرگ و مير جنيني در روزهاي ۹ تا ۱۴ را در دستگاه جوجه كشي باعث مي شود.پيچ خوردگي پنجه ها،كوتاهي پا و حالت كوتولگي در جوجه،ادم و وجود كرك هاي گلوله شده و چماقي شكل موسوم به clubbed down از ساير عوارض ناشي از كمبودB2 است. ميزان مورد نياز ۶۶ ميلي گرم مي باشد.

ويتامين B12

كوبالامين(B12) :

كمبود آن موجب مرگ و مير جنيني طي هفته دوم جوجه كشي (۱۴-۸ روزگي)و بخصوص روز هفدهم همراه تورم كليه،آتروفي عضلاني و ادم و كوتاهي نوك مي شود.

اسيد پانتونيك :

كمبود اسيد پانتونيك باعث كاهش جوجه در آوري تخم مرغ ها در دستگاه جوجه كشي مي باشد. ميزان مورد نياز در جيره رشد mg10 و در ساير جيره ها mg15 در هر كيلو دان مي باشد.

اسيد نيكو تينيك(نياسين:ويتامينPP) :

كمبود آن جوجه در آوري را كاهش مي دهد.ميزان مورد نياز آن در پيشدان ۳۵،دان دوره رشد۳۰ و پس از آن تا پايان توليد mg40 در هر كيلوگرم دان مي باشد.

پيريدوكسين(B6) :

كمبود آن توليد و جوجه درآوري را كاهش مي دهد.ميزان مورد نياز آن در جيره پيشدانmg3،در جيره دوران رشد mg2 و بعد از آن تا پايان دوره توليد mg5 در كيلوست.

بيوتين(ويتامينH) :

كمبود آن باعث مرگ و مير جنيني در هفته اول،نواقص اسكلتي از قبيل كوتاهي استخوان ها و پيچيدگي درشت ني،منقار طوطي مانند و چسبيدن انگشت هاي سوم و چهارم به وسيله يك پرده مي شود.ميزان مورد نياز آن ۰/۲۵mg در هر كيلو مي باشد.

اسيد فوليك :

كمبود آن باعث تلفات جنيني در سن۱۴-۱۲ روزگي با علائم ادم و خونريزي زير جلدي مي شود.جوجه هاي به دنيا آمده از دستگاه جوجه كشي ،كوتوله، داراي ضعف پا و مشكل تنفسي هستند.ميزان مورد نياز آن در دوره توليد۱/۵mg به ازاء هر كيلو گرم دان مي باشد.

 كولين :

كمبود آن باعث كاهش جوجه در آوري مي شود.ميزان مورد نياز در پيشدان ۴۰۰ mg  دردان دوره رشد ۳۵۰ mg  وبعد از آن ۵۰۰ mg در هر كيلو دان مي باشد.

مواد معدني

مواد معدني

كلسيم و فسفر :

كمبود آن باعث ضعف و نرمي پوسته و كاهش هچ در دستگاه جوجه كشي مي شود.كمبود فسفر باعث مرگ و مير در روزهاي ۱۶-۱۴ مي شود.ميزان مورد نياز در جيره رشد براي كلسيم ۱ درصد و براي فسفر ۵/۰ درصد مي باشد.اين ميزان در دوره ي توليد براي كلسيم تا ۵/۳ در صد و براي فسفر تا ۷/۰ درصد افزايش مي يابد.به منظور تأمين كلسيم و فسفر مورد نياز،دو هفته قبل از بلوغ،صدف به صورت آزاد در جيره مورد استفاده قرار مي گيرد در هفته ۲۲-۱۸ كلسيم جيره به ۳/۱-۱/۱ درصد و پس از آن به ۱/۳-۹/۲ درصد مي رسد.

ضعف پوسته تا ۲ درصد طبيعي تلقي مي شود و پس از آن تعادل جيره،بيماري و حرات نامناسب مي توانند به عنوان عوامل تشديد كننده مورد توجه قرار گيرند.در هواي گرم اشتهاي پرنده كمتر مي شود و در نتيجه كلسيم كمتري دريافت مي كند.الذا در هواي گرم و تابستان ها برمقدار Ca جيره مي افزايند.

منيزيوم :

ميزان مورد نياز در چند هفته اول ۰۵/۰ در صد مي باشد و كمبود آن موجب كاهش توليد مي شود.

سديم :

ميزان مورد نياز در جيره ۱۶/۰ درصد و كمبود آن باعث كوچك شدن اندازه ي تخم مرغ مي شود.

پتاسيم :

كمبود پتاسيم موجب كاهش توليد و نرمي پوسته مي شود.

منگنز :

كمبود منگنز باعث كاهش توليد و مرگ و مير جنيني در روزهاي ۲۱-۱۸ مي شود.علت اين مرگ و مير عارضه اي به نام <<كوندروديستروفي>>يا<<سوء تغذيه عضلاني>>است ميزان مورد نياز منگنز در دان رشد ۷۰ ppm و در ساير انواع جيره ها و از جمله پيشدان ۱۰۰ ppm مي باشد.

روي :

كمبود روي باعث مرگ و مير و نواقص اسكلتي (مثل قفدان پا يا بال يا ستون مهره ها)مي شود.ميزان مورد نياز آن در جيره ۵۰ ppm  مي باشد.

يد :

كمبود آن باعث كوچك بودن جثه جوجه و افزايش دوره انكوباسيون  در ماشين جوجه كشي تا ۲ روز مي شود.ميزان مورد نياز تا ۱۷ هفتگي ۵/۰ و بعد از آن ۱ ppm مي باشد.

سلنيم :

كمبودش باعث كاهش توليد و هچ از دستگاه جوجه كشي مي شود و چون سلنيوم سمي مي باشد، افزايش آن به بيشتر از ۵ ppm هم باعث مرگ و مير جنيني با علايم ادم در سر و گردن-كوتاه شدن نوك فوقاني و نقص در چشم و انگشتان مي شود.ميزان مورد نياز در جيره رشد ۰/۱ ppm  و در ساير جيره هاي قبل و بعد از دوران رشد ۰/۱۵ ppm  مي باشد.

پروتئين :

كمبود پروتئين باعث كاهش وزن پرنده،كاهش توليد،كاهش اندازه تخم مرغ و در نتيجه كاهش هچ مي شود.ميزان مورد نياز آن در جيره مراحل مختلف تقريبا از ۱۳تا۱۷درصد است.

چربي :

كمبود اسيد آراشيدونيك و اسيد لينولئيك(كه از چربي هاي اشباع نشده اند)اندازه تخم مرغ و ميزان جوجه در آوري را مي كاهد.اين چربي ها در ذرت و سويا وچود دارند.ميزان مورد نياز آن ها در جيره ۵-۵/۲ درصد مي باشد.

امتیاز:
بازدید: 58
برچسب:
:
[ 1396/11/14  ] [ ۱۱ ] [ autoincubator ] [ ]

همان طور كه از بزرگترين پرنده انتظار مي رود شتر مرغ تخم را در ميان پرندگان موجود در دنيا مي گذارد. اگر چه تصور مي شود كه بزرگترين پرنده بايستي بزرگترين تخم را توليد كند ليكن تخم شتر مرغ كوچكترين تخم نسبت به وزن شتر مرغ بالغ مي باشد و تنها ۵/۱۱ درصد وزن بدن شتر مرغ مي باشد. تخم شتر مرغ ۲۵ برابر وزن متوسط تخم ماكيان اهلي (حدود ۶۰ گرم) است. به طور متوسط تخم شترمرغ ۱۹-۱۷۷ سانتي متر طول و ۱۵-۱۴ سانتي متر عرض داشته و ۱۹۰۰-۱۱۰۰ گرم وزن دارد.

تخم شترمرغ نقش محوري در توسعه مزارع پرورش شترمرغ دارد. توانايي شترمرغ ماده در توليد تخم نطفه دار جهت توليد جوجه هاي سالم باعث توسعه جمعيت شتر مرغ در مزارع پرورش شترمرغ مي شود. به طور متوسط طول مدت جوجه كشي تخم شتر مرغ در دستگاه جوجه كشي  ۴۲  روز مي باشد.

تخم شتر مرغ از قسمت هاي زير تشكيل شده است:

۱-    نطفه يا صفحه زاينده: تنها عضو زنده تخم مي باشد و بر روي زرده قرار گرفته است.

۲-    زرده: نقش آن فراهم كردن مواد غذايي لازم براي استفاده جنين در مراحل مختلف رشد و نمو مي باشد.

۳-    آلبومين سا سفيده: پوشش آبكي اطراف جنين در حال رشد را تشكيل مي دهد و مانع از خشك شدن جنين مي شود. سفيده خواص ضد ميكروبي دارد و از سه لايه تشكيل شده است.

الف) سفيده رقيق

ب) سفيده غليظ

ج)سفيده رقيق داخلي

۴- شالاز يا زرده بند: در وسط تخم و در هر دو طرف زرده، دو قسمت مارپيچي شكل از جنس سفيده غليظ به نام شالاز يا زرد بند وجود دارد. شالاز، زرده را در وسط تخم نگه مي دارد و مانع از حركت زرده به سمت پوسته آهكي و چسبيدن به آن و در نتيجه از بين رفتن نطفه يا جسم رويان مي شود.

پوسته تخم شترمرغ

پوسته از سه قسمت تشكيل شده است: غشاها، پوسته آهكي، كوتيكول

رنگ پوسته اهكي تخم بين سفيده و زرد مايل به سفيد متفاوت بوده و شبيه ظروف پيني براق است كه از خلل و فرج پوشيده شده است. پوسته تخم شتر مرغ تمامي عناصر در پوسته تخم مرغ را دارا مي باشد و ۲ تا ۳ ميلي متر قطر داشته  و از استحكام بالايي برخوردار است. به طوري كه يك انسان مي تواند بر روي آن بايستند بدون انكه به پوسته آسيبي برسد.

قطر معمولا تفاوت هايي را نشان مي دهد و حداقل آن ۶۵/۱ ميليمتر بوده و با افزايش اندازه تخم ها قطر پوسته افزايش مي يابد و سنگين تر مي شود. وظيفه پوسته تخم عبارت است از : حفاظت محتويات از ضربات مكانيكي، ايجاد سد فيزيكي پوسته تخم چلوگيري از نفوذ عوامل ميكروبي به محتويات تخم و ايجاد غشاء واسطه كه ميزان عبور آب، اكسيژن و دي اكسيد كربن به داخل و خارج تخم را تعيين مي كند. هر چند پوسته از خارج بسيار محكم تر و متراكم است اما شكستن آن از داخل آسان مي باشد كه امكان خروج را هنگام تفريح تسهيل مي كند. دو غشا پوسته، آلبومين را نگه مي دارند. لايه خارجي ضخيم تر بوده و منافذ بيشتري نسبت به لايه داخلي دارد. با تبخير آب و جايگزيني هوا بين اين دو لايه اتاق هوايي تشكيل مي گردد.

امتیاز:
بازدید: 62
برچسب:
:
[ 1396/11/10  ] [ ۰۹ ] [ autoincubator ] [ ]

در طبيعت جفت گيري قرقاول ها در بوته زار ها صورت گرفته و معمولا تخم گذاري پرنده برخلاف ساير پرندگان كه اغلب صبح ها صورت مي گيرد عصر ها انجام مي شود. قرقاول ها جزو حيوانات پولي گامي هستند و هيچ گاه قرقاول نر به يك ماده اكتفا نكرده و علاقه اي نيز به جوجه ها از خود نشان نمي دهد. در طبيعت جنس ماده به تنهايي وظيفه ساختن لانه را جهت نگهداري جوجه ها بر عهده مي گيرد و جايگاه مزبور را اغلب در محلي سايه و نزديك جريان آب و در انبوه بوته ها به وجود مي آورد.

پروفسور برليوز دانشمند جانور شناس فرانسوي در كتاب معروف خود تحت عنوان عادات و روسوم عشقبازي در نزد حيوان درباره شرح حال قرقاول آرگوس و چگونگي زاد و ولد حيوان شرح مفصلي مي نويسد. وي در كتاب خود مي نويسد: در فصل جفتگيري پرندگان آرگوس ها ي نر هر يك محوطه اي در حدود ۱۰ متر مربع را به خود اختصاص داده و سعي مي نمايند محوطه مزبور را كاملا تميز و صاف كرده و نگهباني آن را بر عهده بگيرند. بعد از چند روزي بالاخره گذار جنس ماده اي از آن حدود مي گذرد و آرگوس نر حيوان را به سرزمين خود دعوت مي نمايد، در چنين حالتي آرگوس نر به استقبال ماده رفته ودر اطراف حيوان مدت مديدي به چرخش در مي آيد، گردش مزبور كم كم سريع شده و دايره انتخابي نيز به تدريج تنگ تر مي گردد و بالاخره در پايان حركات مزبور كه بيشتر به رقص شباهت دارد، قرقاول نر با ماده جفتگيري مي كند.

در حالت طبيعي معمولا قرقاول در هر  دوره جنسي در حدود ۱۲ تا ۲۴ تخم مي گذارد كه رنگ پوسته آن ها نزديك به سبز و قهوه اي زيتوني است. در بسياري از نژاد هاي قرقاول اندازه تخم پرنده كمي كوچك تر از تخم مرغ بوده داراي پوسته اي نازك و شكننده به رنگ سفيد به همراه خال هاي قهوه اي و بيضي شكل مي باشد.

قابليت جوجه در آوري قرقاول ها عموما نا اميد كننده و در حدود ۶۵ % است، اين در حالي است كه ميزان جوجه درآوري طيور تجارتي بالاي ۸۰ % است. ميزان پايين جوجه در آوري مربوط به مرحله پس از باروري و قبل از تفريخ جوجه ها است. قرقاول معمولا در محيط تخم گذاري مي كند و معمولا اين تخم ها  آلوده به مدفوع مي باشند.

تخم قرقاول

با پيشرفت علم تلقيح مصنوعي در حيوانات و طبق بررسي هاي به عمل آمده بر روي اسپرم قرقاول و بسياري از پرندگان ديگر مشخص شده است كه اسپرماتوزوئيد قرقاول داراي قدرت بسيار زيادي است و مي تواند تا چهار هفته در دستگاه تناسلي قرقاول ماده زنده مانده و تخم هاي ماده را تلقيح كرده و نطفه دار نمايد. آزمايش هاي انجام شده نشان داده شده نشان مي دهد كه هر گاه تنها يك جفت گيري بين قرقاول نر و ماده صورت گيرد اسپرماتوزوئيد هاي موجود در اويدكت قرقاول قادر است ۲۵ تا ۳۰ روز به طور مرتب تخم هايي را كه قرقاول ماده در اين فاصله مي گذارد همچنان نطفه دار نمايد. ولي با وجود اطلاع از اين واقعيت در حال حاضر در بسياري از پرورشگاه هاي مجهز قرقاول پرورش دهندگان ترجيح مي دهند كه براي هر ۴ تا ۵ قرقاول ماده يك قرقاول نر اختصاص دهند.پوسته اين گونه تخم ها خيلي نازك است و ممكن است ترك هاي بيشتري داشته باشد، لذا نفوذ باكتري ها به داخل اين گونه تخم ها متحمل تر است. از طرف ديگر در شرايط بد نگهداري از دست رفتن بيش از حد آب ناشي از تبخير نيز در اين تخم ها بيشتر به وقوع مي پييوندد. تمامي اين عوامل ممكن است منجر به مرگ و مير جنين و يا توليد جوجه هاي ضعيف كوچك شوند. از انجا كه جوجه كشي هاي مصنوعي مرسوم شده اند و معمولا يك جوجه كشي بزرگ از مناطق مختلف سفارش مي پذيرد، امكان دارد كه تخم هاي كثيف يا توليد شده در شرايط بهداشتي نامناسب نيز به همراه ساير تخم ها وارد دستگاه جوجه كشي شوند. در اين شرايط گسترش عفونت هاي حاصل از تخم نشديد شده و عوامل بيماري زاي جيديد با تحويل جوجه ها، به  مزارع وارد خواهند شد.

امتیاز:
بازدید: 57
برچسب:
:
[ 1396/11/7  ] [ ۰۵ ] [ autoincubator ] [ ]

پوشش بدن اردك ها در روزهاي بدو تولد از كرك بوده كه عايق حرارتي خوبي برايش فراهم مي كند . زماني كه اين كرك ها با روغن ناشي از پرها پوشيده شود نسبت به آب مقاوم مي شود بنابراين پرنده قادر است بلافاصله بعد از خروج از تخم شنا كند

پوشش بدن اردك ها در روزهاي بدو تولد از كرك بوده كه عايق حرارتي خوبي برايش فراهم مي كند . زماني كه اين كرك ها با روغن ناشي از پرها پوشيده شود نسبت به آب مقاوم مي شود بنابراين پرنده قادر است بلافاصله بعد از خروج از تخم شنا كند . طبق اين تعريف مي توان شرايطي را مهيا نمود تا جوجه اردك هاي پرورشي بلافاصله پس از خروج از دستگاه جوجه كشي وارد محيطي شوند كه دسترسي به آب برايشان مقدور باشد. كرك ها تا ۱۰۰ روزگي به سرعت رشد كرده و در اقليم هاي معتدل بدون وجود مادر ، عايق خوبي را براي زنده ماندن اردك هاي جوان ايجاد مي كنند .

از ۱۴ روزگي ساختار پوشش بدن اردك ها تغيير كرده و رشته اي مي شوند و تا ۳۰ روزگي رشد كرك هاي تازه كامل شده و به صورت دسته اي عايق حرارتي خوبي را براي پرندگان در حال رشد جهت حفظ دماي بدن در شرايط محيطي سرد ايجاد مي كنند .

رشد پرهاي ناحيه سينه از ۱۴ روزگي شروع شده و تا ۳۵ روزگي كامل مي شود . رشد پرهاي قسمت پشت بلافاصله بعد از ۳۰ روزگي شروع و پوشش پري پشت و پهلو در ۶۰ – ۵۰ روزگي كامل مي گردد . پرهاي اوليه و ثانويه پروازي از ۲۴ روزگي قابل اندازه گيري هستند و تا سن بلوغ در سن ۵۶ روزگي به سرعت رشد مي كنند . اين سن مصادف با سن پردرآوري اردك كله سبز وحشي جوان است .

در ۵۴ روزگي پرهاي تازه درآمده سينه جايگزين پرهاي قبلي مي شوند . اين پر ريزي ، گاها به عنوان پر ثانويه تلقي مي شود كه از قسمت فوقاني گردن

 

پر-اردك 

شروع شده و فوليكول هاي پر در حال تكامل سريع ظاهر شده و اغلب اين حالت را به نام پرهاي سوزني توصيف مي كنند . كندن اين پرها در هنگام پركني دشوار است و ظاهر پرندگان كشتار شده را تحت تاثير قرار مي دهد بنابراين تا پرريزي كامل در سن ۷۰ روزگي ، زمان مناسبي بري ارائه پرنده به بازار نيست.

پرهاي اردك به خصوص كرك ها جزو محصولات جانبي ارزشمندي هستند كه جهت عايق بندي لباس ها و لحاف و پر كردن متكا در صنعت مبلمان گران قيمت استفاده مي شود . پرها و كرك هاي بازيابي شده بعد از پركني ، شسته و خشك شده و توسط تجهيزات مخصوص از هم جدا مي شوند . وزن پرها و كرك هاي شسته و خشك شده حدود ۵/۳ درصد وزن بدن اردك است .

نحوه و محيط پرورش اردك نيز مي تواند رشد و كيفيت پرها و كرك ها را تحت تاثير قرار دهند زيرا رشته كرك ها ( فلامينت ها : رشته هاي ظريفي كه رشد كرده و دسته هاي كركي را مي سازند ) خيس و كثيف شده و به هم مي چسبند و اين مساله كيفيت را كه توسط واژه هايي از قبيل قدرت پركني ، اندازه دسته هاي كرك و ارزش اقتصادي اندازه گيري مي شوند را به طور قابل توجهي كاهش مي دهد . فراهم ساختن گرماي كافي در طول دوره پرورش و جوجه كشي اردك جهت ايجاد محيط راحت و به دور از ادحام و تجمع جوجه ها و بستر تميز و هواي تازه از اهميت ويژه اي برخوردار است . اختصاص ۲/۰۰ مترمربع فضا به ازاي هر قطعه پرنده براي رشد و تكامل پرها و كرك ها ضروري است كه مانع از كثيف شدن پرندگان به دليل تجمع ، هنگام استراحت و انتقال به كشتارگاه مي شود .

امتیاز:
بازدید: 60
برچسب:
:
[ 1396/11/1  ] [ ۱۴ ] [ autoincubator ] [ ]

امتیاز:
بازدید: 73
برچسب:
:
[ 1396/10/30  ] [ ۱۰ ] [ autoincubator ] [ ]

پوشش بدن اردك ها در روزهاي بدو تولد از كرك بوده كه عايق حرارتي خوبي برايش فراهم مي كند . زماني كه اين كرك ها با روغن ناشي از پرها پوشيده شود نسبت به آب مقاوم مي شود بنابراين پرنده قادر است بلافاصله بعد از خروج از تخم شنا كند

پوشش بدن اردك ها در روزهاي بدو تولد از كرك بوده كه عايق حرارتي خوبي برايش فراهم مي كند . زماني كه اين كرك ها با روغن ناشي از پرها پوشيده شود نسبت به آب مقاوم مي شود بنابراين پرنده قادر است بلافاصله بعد از خروج از تخم شنا كند . طبق اين تعريف مي توان شرايطي را مهيا نمود تا جوجه اردك هاي پرورشي بلافاصله پس از خروج از دستگاه جوجه كشي وارد محيطي شوند كه دسترسي به آب برايشان مقدور باشد. كرك ها تا ۱۰۰ روزگي به سرعت رشد كرده و در اقليم هاي معتدل بدون وجود مادر ، عايق خوبي را براي زنده ماندن اردك هاي جوان ايجاد مي كنند .

از ۱۴ روزگي ساختار پوشش بدن اردك ها تغيير كرده و رشته اي مي شوند و تا ۳۰ روزگي رشد كرك هاي تازه كامل شده و به صورت دسته اي عايق حرارتي خوبي را براي پرندگان در حال رشد جهت حفظ دماي بدن در شرايط محيطي سرد ايجاد مي كنند .

رشد پرهاي ناحيه سينه از ۱۴ روزگي شروع شده و تا ۳۵ روزگي كامل مي شود . رشد پرهاي قسمت پشت بلافاصله بعد از ۳۰ روزگي شروع و پوشش پري پشت و پهلو در ۶۰ – ۵۰ روزگي كامل مي گردد . پرهاي اوليه و ثانويه پروازي از ۲۴ روزگي قابل اندازه گيري هستند و تا سن بلوغ در سن ۵۶ روزگي به سرعت رشد مي كنند . اين سن مصادف با سن پردرآوري اردك كله سبز وحشي جوان است .

در ۵۴ روزگي پرهاي تازه درآمده سينه جايگزين پرهاي قبلي مي شوند . اين پر ريزي ، گاها به عنوان پر ثانويه تلقي مي شود كه از قسمت فوقاني گردن شروع شده و فوليكول هاي

پر-اردك 

پر در حال تكامل سريع ظاهر شده و اغلب اين حالت را به نام پرهاي سوزني توصيف مي كنند . كندن اين پرها در هنگام پركني دشوار است و ظاهر پرندگان كشتار شده را تحت تاثير قرار مي دهد بنابراين تا پرريزي كامل در سن ۷۰ روزگي ، زمان مناسبي بري ارائه پرنده به بازار نيست.

پرهاي اردك به خصوص كرك ها جزو محصولات جانبي ارزشمندي هستند كه جهت عايق بندي لباس ها و لحاف و پر كردن متكا در صنعت مبلمان گران قيمت استفاده مي شود . پرها و كرك هاي بازيابي شده بعد از پركني ، شسته و خشك شده و توسط تجهيزات مخصوص از هم جدا مي شوند . وزن پرها و كرك هاي شسته و خشك شده حدود ۵/۳ درصد وزن بدن اردك است .

نحوه و محيط پرورش اردك نيز مي تواند رشد و كيفيت پرها و كرك ها را تحت تاثير قرار دهند زيرا رشته كرك ها ( فلامينت ها : رشته هاي ظريفي كه رشد كرده و دسته هاي كركي را مي سازند ) خيس و كثيف شده و به هم مي چسبند و اين مساله كيفيت را كه توسط واژه هايي از قبيل قدرت پركني ، اندازه دسته هاي كرك و ارزش اقتصادي اندازه گيري مي شوند را به طور قابل توجهي كاهش مي دهد . فراهم ساختن گرماي كافي در طول دوره پرورش و جوجه كشي اردك جهت ايجاد محيط راحت و به دور از ادحام و تجمع جوجه ها و بستر تميز و هواي تازه از اهميت ويژه اي برخوردار است . اختصاص ۲/۰۰ مترمربع فضا به ازاي هر قطعه پرنده براي رشد و تكامل پرها و كرك ها ضروري است كه مانع از كثيف شدن پرندگان به دليل تجمع ، هنگام استراحت و انتقال به كشتارگاه مي شود .

امتیاز:
بازدید: 57
برچسب:
:
[ 1396/10/26  ] [ ۱۴ ] [ autoincubator ] [ ]

نور بيني

نور بيني يا كاندلينگ عملي است كه طي آن و در خلال فرآيند جوجه كشي بوقلمون ، از روند طبيعي و صحيح رشد جنين در داخل تخم اطمينان حاصل مي شود. نور بيني همان گونه كه از نام آن پيدا است به كمك نور انجام مي شود. در واقع در فضايي نيمه تاريك، تخم بوقلمون در مقابل نور شديد قرار مي گيرد و با مشاهده سايه اي از جنين و با تكيه بر تجربه، مي توان از جوجه كشي صحيح اطمينان حاصل نمود. بطور كلي نور بيني تخم بوقلمون به دليل رنگي بودن پوسته، از نوربيني تخم مرغ مشكل تر است. در هر صورت زودتر از ۴ الي ۵ روز پس از شروع جوجه كشي، عمل نور بيني نبايد صورت گيرد. در زمان انجام اين عمل، تعداد تخم هاي نطفه مرده، بي نطفه و جنين مرده بايد شمارش و ثبت گردد.

در ۴ الي ۵ روزگي درجه شفافيت و يا كدر بودن تخم بوقلمون در زمان نور بيني ممكن است متفاوت باشد. تخم هاي شفاف شامل تخم هاي نطفه مرده، بدون نطفه و جنين مرده هستند و تخم هاي تيره تر داراي جنين سالم هستند.

پس از عمل نور بيني كليه تخم هاي شفاف بايد جمع آوري شده و سپس شكسته شوند تا تعداد تخم هاي نطفه مرده، بي نطفه و جنين مرده مشخص و ثبت گردند. با عمل نور بيني مي توان علل اشكالات موجود را بررسي نمود و دريافت كه اين مشكلات مربوط به مديريت پرورش است يا ماشين جوجه كشي. به طور معمول تخم هاي شفاف در گله هاي جوان از ۲ الي ۳ درصد و در گله هاي پير از ۷ الي ۸۸ درصد نبايد تجاوز كند و عمل نور بيني بايد در اسرع وقت انجام شود و بايد دقت كرد كه تخم ها در طول عمليات سرد نشود (دماي سالن حدود ۳۰۰ درجه سانتي گراد مناسب است). بعد از اينكه تخم هاي شفاف در طول نور بيني از شانه ها خارج شدند جاي آنها بايد در تخم هاي سالم ديگر پر شود تا گردش هوا در دستگاه جوجه كشي دچار اشكال نشود.

امتیاز:
بازدید: 65
برچسب:
:
[ 1396/10/23  ] [ ۰۷ ] [ autoincubator ] [ ]

چه زماني جوجه هاي تازه متولد شده را از دستگاه جوجه كشي بيرون بكشيم؟ اين سوال هر پرورش دهنده ي تازه كار است. متوسط زمان طبيعي براي جوجه كشي بوقلمون حدوداً ۲۸ روز است. با اين وجود ممكن است اين فرايند  از روز ۲۷ آغاز و تاروز ۲۹۹ ادامه پيدا كند. اين مسئله خيلي مهم است كه بدانيم آيا همه جوجه ها هچ شده اند يا نه؟ اگر تخم ها از يك گله هم سن توليد شده باشند و شرايط انتقال و انبار آنها يكي باشد انتقال جوجه ها از دستگاه زماني است كه جوجه ها خشك شده و كرك هاي آنها به صورت مخملي در آمده و هنوز پشت گردن آنها كمي خيس باشد. از منظر ديگر بهترين زمان بيرون كشيدن جوجه ها زماني است كه هنوز ۵ درصد از جوجه ها خشك نشده اند. (پشت گردن آنها خيس است) اين موضوع سبب مي شود كه جوجه هايي كه زودتر هچ شده اند بعد از بيرون كشيدن از دستگاه دهيدراته نشوند.

از آنجائيكه دستگاه هاي مختلف ممكن است جوجه ها را ديرتر و يا زودتر خشك كنند لازم است كه دائماً دستگاه هچر توسط مسئول مربوطه كنترل شود و در صورت آماده بودن جوجه ها، عمليات خارج كردن آن ها از دستگاه انجام گيرد. توصيه مي شود : هر ۶ ساعت يك بار، در دستگاه باز شده و جوجه هايي كه كاملاًخشك شده اند از دستگاه هچر خارج و به زير دستگاه مادر مصنوعي منتقل شوند.

امتیاز:
بازدید: 59
برچسب:
:
[ 1396/9/18  ] [ ۰۵ ] [ autoincubator ] [ ]

براي خريد دستگاه جوجه كشي ارزان چه فاكتور هايي را مد نظر داشته باشيم ؟

قيمت مناسب و ارزان ؟

كيفيت ؟

گارانتي و خدمات پس از فروش ؟

و يا هر سه اين موارد ؟

 يافتن پاسخ اين پرسش ها با بودن سايت هاي فراوان كه هر كدام ادعا مي كنند بهترين سازنده دستگاه جوجه كشي در دنيا !!!! هستند بسيار سخت است اما در اين مقاله مي خواهيم بررسي كنيم كه چطور يك دستگاه جوجه كشي ارزان و با كيفيت مناسب كه داراي گارانتي واقعي و خدمات پس از فروش خوب است را خريداري كنيم . براي اين منظور به نكات زير توجه كنيم :

۱ – دستگاه جوجه كشي را از سازنده هاي محلي نخريم!

دستگاه جوجه كشي بي كيفيت

در ايران علاوه بر وارد كنندگان دستگاه هاي جوجه كشي خارجي صنعتي و خانگي سه نوع توليد كننده نيز وجود دارند :

 ۱- توليد كننده هاي دستگاه جوجه كشي صنعتي

 ۲- توليد كننده هاي دستگاه هاي جوجه كشي  نيمه صنعتي و خانگي

 ۳- سازنده هاي خانگي يا همان محلي

دو دسته اول عموما روش توليد آن ها صنعتي و نيمه صنعتي است و دسته دوم روش توليد آن ها دستي و خانگي است . در دسته سوم چون روش توليد حرفه اي و ساخت مهندسي ندارند ماشين جوجه كشي آن ها شايد در ظاهر دستگاه جوجه كشي ارزان باشد ولي بعلت استفاده از قطعات نامناسب و نداشتن نقشه مهندسي اغلب دچار مشكلات فراواني است كه جوجه كشي را براي ما هزينه آور مي نمايند . اصولا دستگاه جوجه كشي اين سازنده ها داراي گارانتي واقعي نبوده و  پاسخگويي ندارند . قيمت دستگاه جوجه كشي آن ها يا خيلي ارزان است يا از متوسط قيمت بازار بالاتر است كه ما پيشنهاد مي كنيم . در هر دو حالت نخريد زيرا شما خريدار دستگاهي خواهيد بود كه كسي پاسخگوي مشكلات و معايب آن نيست. و خريدار اول و آخر آن خودتان هستيد.

۲ – دستگاه جوجه كشي خيلي ارزان نخريم !

دستگاه هاي جوجه كشي خيلي ارزان را يا سازنده هاي محلي و يا شركت هايي مي سازند كه فقط بدنبال فروش ماشين جوجه كشي هستند و از كنار آن بدنبال سود و كسب درآمد هستند  . زيرا اين افراد فكر مي كنند كه ساخت يا فروش ماشين جوجه كشي سود دارد و فقط مي خواهند يك جعبه را بنام دستگاه جوجه كشي ارزان فروخته و درآمد كسب كنند . اين سخن به دليل آن است كه ميانگين قيمت قطعاتي كه در يك دستگاه جوجه كشي استاندارد مورد استفاده قرار مي گيرد خيلي بيشتر از كل قيمت دستگاه جوجه كشي است كه اين افراد مي فروشند .

در نتيجه نشان مي دهد كه قطعات استفاده شده آن ها بسيار نامرغوب و از بدترين قطعات موجود در بازار استفاده شده كه اصلا مناسب دستگاه جوجه كشي اي كه حداقل ۱۰ سال عمر مفيد آن است نمي باشد . در ضمن اين افراد چون بخاطر سود وارد اين بازار شده اند به سرعت ممكن است از اين بازار خارج شده و شما با يك دستگاه جوجه كشي ارزان ولي معيوب باقي بمانيد. اصولا هيچ نقشه مهندسي پشت ساخت اين دستگاه ها نيست .

در ضمن فريب عنوان افراد سازنده آن را نخوريد ( آقاي مهندس …. ) زيرا مهندس بودن فرد دليلي بر ساخت مهندسي دستگاه نمي باشد .

۳ – دستگاه جوجه كشي خيلي گران نخريم!

دستگاه جوجه كشي گران

افرادي كه دستگاه جوجه كشي خارجي وارد مي كنند نه تنها دستگاه جوجه كشي ارزان وارد بازار نمي كنند بلكه بعلت گراني دلار دستگاه جوجه كشي را بسيار گران تر از قيمت بازار مي فروشند . بعضي از اين برند ها خوب هستند اگر مشكل مالي نداريد و به دنبال دستگاه جوجه كشي ارزان نيستيد مي توانيد تهيه نماييد . اما همه اين دستگاه ها يك مشكل عمده دارند و آن نداشتن خدمات پس از فروش مناسب است . يعني اگر دستگاه با مشكلي روبرو شود كسي پاسخگو نيست . البته اين وضعيت در مورد بقيه كالاهاي وارداتي غير معتبر نيز صادق است . اما مسئله دوم اين است كه كاركرد اين دستگاه هاي وارداتي با دستگاه مشابه داخلي خيلي تفاوت عمده ايي ندارد و در خيلي موارد از لحاظ تكنولوژي عقب تر هم هستند لذا به صرف خارجي بودن نبايد هزينه گزافي بابت ترك و ايتاليايي و كره ايي و …. بودن داد .

البته جديدا بعضي از توليدكنندگان داخلي نيز بدون آنكه ارزش افزوده زيادي بر دستگاه خود ايجاد كنند دستگاه هاي خود را بسيار گران تر از بازار مي فروشند . كه به نظر مي رسد خريد از اين گروه هم به صرفه نباشد چرا كه دستگاه مشابه و يا حتي بهتر از آن را با قيمت مناسب تر مي توان تهيه كرد .

۴ – از سايتهاي غير معتبر دستگاه جوجه كشي ارزان خريداري نكنيم !

سايت نامعتبر

متاسفانه در چند سال گذشته افرادي كه تخصصي در توليد دستگاه جوجه كشي ارزان نداشته و صرفا كار سايت و وب انجام مي دادند بدنبال فروش دستگاه جوجه كشي برآمده اند . حتي بعضي به ساخت دستگاه جوجه كشي هم دست زده اند كه نتيجه را مي توان حدس زد ساخت دستگاه جوجه كشي ارزان قيمت ولي بي كيفيت كه فقط شكايت مردم را در پي داشته است  . اما متاسفانه هنوز مردم از آن ها خريد مي كنند .

البته جديدا بعضي از سايت هاي غير معتبر روشي ديگر در پيش گرفته اند . كه بايد توجه كرد و آن اين كه اين سايت ها عكس دستگاه هاي شركت هاي معروف مثل عكس دستگاه هاي شركت بلدرچين دماوند را داخل سايت خود گذاشته و آن را زير قيمت خود شركت توليدكننده به فروش مي رسانند .  كه مسلما اين روش فقط براي گمراه كردن مشتري مي باشد .

اما سايت معتبر كدام سايت است ؟ سايت معتبر ويژگي هاي زير را دارد :

۱- سايت وابسته به يك شركت توليد كننده دستگاه جوجه كشي معتبر باشد در نتيجه به سرعت از سابقه ايجاد سايت و سابقه شركت اعتبار سايت را مي توان حدس زد .

۲- سايت معتبر داراي تلفن تماس و آدرس واقعي است .

۳- سايت معتبر داراي نماد ساماندهي و درگاه فروش است .

۵ –  در خريد دستگاه جوجه كشي ارزان فريب گوگل را نخوريم ! 

فريب گوگل

توجه داشته باشيد كه هر سايتي كه در صفحه اول تا پنجم گوگل است لزوما معتبر نيست امروزه روشهاي زيادي براي بودن در صفحه اول موجود است در حالي كه سايت معتبر نيست البته نمونه اين سايت هاي غير معتبر دردسر زيادي براي مردم ايجاد كرده است.

امروزه اكثرا براي خريد خود اول به گوگل سر مي زنيم و بعد از يك سرچ ساده به چند گزينه اول بسنده مي كنيم و بعد از چند تماس خريد خود را انجام مي دهيم . خيلي از شركت ها براي اين كه بيشتر بفروشند سايت هاي فراواني ايجاد كرده اند و با روش هاي درست و نادرست صفحه اول و دوم گوگل را پر كرده اند و گوگل هم تشخيص نمي دهد كه همه اين سايت ها براي يك شركت است . در نتيجه شما كه اولين بار رجوع كرده ايد اعتماد كرده و خريد مي كنيد در حالي كه شما حق انتخاب نداشته ايد . براي اين كه دچار اين مشكل نشويد چند صفحه گوگل را باز كنيد و شركت هاي متفاوت را پيدا كنيد و با مقايسه و تحقيق دقيق خريد نماييد .

البته به نظرات مردم در بازار و اطراف خود هم توجه كنيد و از آن ها هم كمك بگيرد .

۶ – از شركت هايي كه مشاوره ندارند و يا مشاوره ضعيف دارند خريد نكنيم!

مشاوره در جوجه كشي و مديريت دستگاه جوجه كشي و مشاوره در پرورش طيور مانند پرورش بلدرچين جزو مهم ترين امور به شمار مي آيد . چون خيلي از ما تجربه كافي براي جوجه كشي نداريم به همين دليل داشتن يك مشاور ضروري است . شركت هاي معتبر اين كار را براي ما ساده كرده اند و همراه دستگاه دفترچه و
سي دي ارسال مي كنند و مهم تر از آن ارائه مشاوره تلفني در طول سال هاي استفاده از دستگاه مي باشد . شركت هاي غير معتبر و سازنده هاي خانگي شما را از اين مزيت محروم مي كنند و شما تنها مي مانيد .

۷ – دستگاه جوجه كشي ارزان كه گارانتي و خدمات واقعي دارند بخريم !

گارانتي

براي اين منظور بايد از شركت هاي معتبر و صاحب نام خريد نماييد كه گارانتي آن ها واقعي است البته بين خود اين شركت ها هم در ارائه خدمات تفاوت مي باشد براي اين كه بفهميد كدام يك بهتر هستند مي توانيد از شرك تهاي توليد كننده ليستي از مشتريان را درخواست كرده و از آن ها پرس و جو كنيد به نظرات مردم در شبكه هاي اجتماعي و خود سايت هم مي توان استناد كرد .

نكته خيلي مهم اين كه فاصله شما با شركت فروشنده چقدر است مسلما شركتهايي كه از شما بسيار دور بوده ( در شهرستانهاي دور ) و يا نمايندگي خوب نداشته باشند نمي توانند خدمات مناسب بدهند .

۸ – در نهايت دستگاه جوجه كشي ارزان ( داراي قيمت مناسب ) و با كيفيت و گارانتي واقعي خريد كنيم!

براي اين كار اگر همه موارد بالا را رعايت كنيم احتمالا مي توانيم به يك سايت معتبر كه متعلق به يك شركت توليد كننده دستگاه جوجه كشي ارزان ( داراي قيمت مناسب ) است برسيم و با خيال راحت خريد كنيم .

كارگاه دستگاه جوجه كشي

 اما چطور يك شركت معتبر توليد كننده مي تواند دستگاه جوجه كشي ارزان ( قيمت مناسب ) و با كيفيت توليد كند؟

الف – خريد جنس با كيفيت عمده و با تعداد بالا :

شركت هاي صنعتي به دليل خريد بالا مي توانند قطعات را با قيمت مناسب خريداري كنند.

ب- روش توليد صنعتي:

شركت هاي صنعتي به دليل روش توليد صنعتي و توليد چند هزار دستگاه در سال هزينه توليد آن پايين مي آيد كه نتيجه آن توليد دستگاه جوجه كشي ارزان و با كيفيت است.

ج- كنترل هزينه هاي خدماتي:

شركت هاي حرفه ايي به دليل كنترل هزينه هاي جاري و خدماتي خود مي توانند قيمت دستگاه جوجه كشي را پايين بياورند.

و دلايل مديريتي ديگر كه ساخت دستگاه جوجه كشي را براي اين شركت ها به صرفه مي كند.

در پايان قابل ذكر است كه خريد خوب لازمه توليد حرفه ايي مي باشد يعني اگر مي خواهيد توليد كننده جوجه و داراي مزرعه پرورش حرفه ايي باشيد خريد خوب داشته باشيد . عجله نكنيد و تحت تاثير مزيتهاي غير ضروري در دستگاه قرار نگيريد همچنين فقط به دنبال يك دستگاه جوجه كشي ارزان نباشيد و به مطالب بالا هم فكر كنيد .

امتیاز:
بازدید: 62
برچسب:
:
[ 1396/9/4  ] [ ۰۸ ] [ autoincubator ] [ ]

حالت اول : در اين حالت ، سر جنين بين پاها قرار دارد . اگر چه اين وضعيت در ابتداي دوره جوجه كشي طبيعي است ، اما در مقطع پاياني دوره جوجه كشي ، جنين سر خود را بالا آورده و آن را در زير بال راست قرار مي دهد . اين نوع حالت قرارگيري غيرطبيعي جنين هميشه كشنده است . اين حالت با بالا بودن دماي دستگاه جوجه كشي بيش از ميزان طبيعي در ارتباط است .

حالت دوم : در اين حالت ، سر جنين در محل انتهاي كوچك تخم قرار گرفته است . اين وضعيت در پنجاه درصد موارد كشنده است . كمك به جنين ها در زمان خروج از تخم ، ميزان جوجه در آوري را افزايش مي دهد .

حالت سوم : در اين حالت ، جنين سر خود را به جاي بال راست ، در زير بال چپ قرار داده است . قرار گرفتن جنين در چنين حالتي تقريبا هميشه مرگ آور بوده و اين حالت با سوء تغذيه در مرغان مادر در ارتباط است . دماي بالاي دستگاه جوجه كشي يا چرخش نامناسب تخم ها در طي دوره جوجه كشي نيز در ايجاد اين حالت نقش دارند .

حالت چهارم :  در اين حالت ، بدن جنين در حول محور طولي تخم مي چرخد و در نتيجه سر جنين از اتاقك هوايي تخم دور شده و در ناحيه جانبي تخم قرار مي گيرد . چون نوك جوجه از اتاقك هوايي تخم دور است لذا مرحله انتقال به شكل تنفسي ريوي انجام نشده و در صورت عدم كمك به جوجه براي خارج شدن از تخم ، قرار گرفتن در اين حالت اغلب كشنده است .

حالت پنجم :  اين حالت زماني روي مي دهد كه پاها در بالاي سر قرار گرفته اند . به علت قرار گرفتن جنين در چنين حالتي ، پاها امكان لگد زدن (Kick) به محل مناسبي از پوسته تخم را نداشته و در نتيجه جوجه ، بدون قدرت پاها ، توانايي شكستن پوسته و خروج از تخم را نخواهد داشت . در اين حالت نيز بدون كمك خارجي ، قرارگيري غيرطبيعي جنين منجر به مرگ آن مي شود .

حالت ششم : در اين حالت ، سر جنين به جاي قرار گرفتن زير بال راست ، روي آن قرار دارد ، اين شكل قرارگيري جنين هر چند غيرطبيعي بوده و با مشكل همراه است ، اما امكان تفريخ و خروج جوجه از تخم وجود دارد .

حالت هفتم : اين حالت زماني روي ميدهد كه جنين كوچك بوده و يا شكل تخم كروي باشد . در چنين حالتي جنين برخلاف جهت قرار گيري طبيعي و به صورت عرضي در درون تخم قرار داشته و سر آن مجاور اتاقك هوايي تخم است . قرار گرفتن جنين در چنين حالتي نيز اغلب مرگ آور است .

امتیاز:
بازدید: 72
برچسب:
:
[ 1396/8/27  ] [ ۰۸ ] [ autoincubator ] [ ]

عمليات رفع مشكل

بعد از جوجه كشي اگر تعداد قابل توجه اي از تخم ها هچ نشدند، توسل به عمليات رفع اشكال بسيار مهم است. اين عمليات به پرورش دهنده پاسخ مي دهد: مشكل از كجاست؟ بنابراين ضرورت دارد پس از پايان هر دوره جوجه كشي ترجيحاً تمامي تخم هاي هچ نشده و در غير اين صورت تعدادي از تخم هاي هچ نشده را معمولاً ۳ سبد از هر گاري (يك سبد از بالا، يك سبد از وسط و يك سبد از پايين ) جدا كرده و توسط مسئول جوجه كشي يا كارشناسي خبره شكسته و دلايل عدم تبديل آن ها به جوجه مشخص و ثبت شود تا هر شكل ممكن در جوجه كشي هاي بعدي مشكل برطرف گردد.

يك جوجه كشي موفق بستگي به عواملي دارد كه علت تعدادي از آنها را بايد در سالن هاي پرورش جستجو نمود. سن گله، نژاد، مديريت واحد از نقطه نظر تغذيه بهداشت و جمع آوري و درجه بندي تخم ها، از جمله ي اين عوامل مي باشند. در يك جوجه كشي استاندارد و موفق ميزان هچ (جوجه درآوري)، در حد ۸۵ درصد مورد انتظار است.

اين فرم مي تواند به عنوان ثبت وضعيت جوجه كشي مورد استفاده قرار گرفته و متعاقباً جهت پيدا كردن نابساماني موجود در واحد و رفع مشكل، مورد بهره برداري قرار گيرد. در واقع پس از پايان عمليات جوجه كشي تمامي تخم هايي كه به جوجه تبديل نشده اند (و اگر اين كار مشكل باشد، حداقل ۱۰ درصد از تخم ها از طبقات مختلف برداشته شده) يكي يكي شكسته شده و براساس عناوين ستون هاي فرم ارزيابي جوجه كشي ثبت وضعيت و اين اطلاعات مورد بررسي كارشناسي قرار مي گيرد.

پس از شكستن تخم هاي هچ نشده

۱-    اگر كوچك ترين اثري از نطفه درون تخم ملاحظه نشد، به عنوان تخم بدون نطفه در ستون اول علامت(-) زده مي شود.

۲-    اگر لكه اي كوچك و بعضا با مقداري مويرگ خوني مشاهده شد به عنوان تخم نطفه دار در ستون دوم علامت زده مي شود.

۳-    چنانچه در وسط مويرگ ها جنيني كوچك عموما به رنگ صورتي مشاهده شد (در چنين حالتي سر جنين و چشمان او كاملا مشخص است) در ستون سوم به عنوان جنين كوچك علامت گذاري مي شود.

۴-    اگر جنيني مشاهده شود كه در ان سر، بدن، چشم، منقار، بال ها و پاها كاملا مشخص باشند به عنوان جنين بزرگ علامت زده مي شود.

۵-    چنانچه جوجه اي مشاهده شود كه علاوه بر تكامل قسمت هاي مختلف بدن پر هاي آن به صورت كرك هاي تازه رشد يافته مشهود باشد (در اين حالت كيسه ي زرده فضاي قابل توجه اي از تخم را در جلوي شكم جوجه اشغال كرده) در ستون جوجه ي بزرگ ثبت مي شود.

۶-     چنانچه جوجه اي مشاهده شود كه برخلاف حالت هاي قبلي چرخيده و سر آن در قسمت پهن تخم قرار گرفته باشد و مايعات داخلي تخم بسيار كم باشد، به عنوان جوجه ي مرده تلقي شده و در ستون ششم علامت گذاري مي شود. (گاهي اوقات در چنين وضعيتي جوجه، پوسته ي تخم را سوراخ هم نموده است ولي در نهايت تلف شده است).

۷-    معمولا در ستون هفتم علامت گذاري نشده بلكه تمامي جوجه هاي زنده كه از تخم خارج شده اند، شمارش و جمع آن ها در سلول پايين ستون هفتم به عنوان جوجه زنده ثبت مي شود.

در پايان تكميل فرم ارزيابي جوجه كشي علامت ها كه عموما به صورت واحد هاي شش تايي درج شده شمارش و جمع شده و در سلول هاي پايين فرم به صورت عدد ثبت شده و به كمك، يك تناسب رياضي، درصد آنها نيز مشخص خواهد شد.

دلايل يك جوجه كشي ناموفق و يا به عبارتي ديگر تفسير اطلاعات (به عنوان مثال مانند فرم فوق الذكر) نياز به تجربه تبحر و اطلاعات كارشناسي دارد. در ادامه اشاراتي به علت هاي احتمالي آن مي نماييم. دليل زياد بودن تخم ها در ستون هاي اول تا ششم مي تواند به قرار زير باشد :

ستون يك:

۱-    كافي نبودن تعداد پرنده ي نر بالغ در گله كبك هاي مولد

۲-    عقيم بودن يا به بلوغ نرسيدن احتمالي نر ها

۳-    گرماي زياد محيط پرورش

۴-    سرماي زياد محيط پرورش

۵-    پير بودن پرندگان نر

۶-     كمبود هاي ويژه در خوراك گله كبك هاي مولد

۷-    بيماري احتمالي نرها

۸-    غير اصولي بودن مديريت و امكانات پرورش

۹-    مصرف برخي داروها، حشره كش ها ومواد شيميايي

۱۰-  كمبود نور (شدت نور يا ساعات روشنايي)

ستون دوم:

۱-    بيماري گله از نوع نارسايي ژنتيكي

۲-    نگه داري در انبار و كهنه شدن تخم

۳-    پوسته ي بسيار سفت و كلفت (كه تنفس جنين را محدود كند).

۴-    كمبود ويتامين به ويژه ويتامين هاي گروه B

۵-    نقص گندزدايي (ضدعفوني ) و نفوذ ميكروب به داخل تخم

ستون سوم:

۱-    انبار كردن تخم براي مدت طولاني و يا حرارت نامناسب

۲-    حرارت بالا يا پايين در ابتداي جوجه كشي

۳-    آسيب هاي ضربه اي در زمان حمل و نقل تخم

۴-    دماي زياد آبي كه براي شستشوي تخم ها استفاده مي شود.

ستون چهارم:

۱-    تمامي موارد ذكر شده در زير ستون سوم

۲-    كمبود تهويه با پوسته ي ضخيم

۳-    چرخش ناكافي

۴-    كمبود ويتاميني مانند ويتامين E

ستون پنجم:

۱-    حرارت رطوبت و چرخش ناكافي

۲-    نقص در تهويه

۳-    كمبود اكسيژن در محيط

۴-    كمبود هاي تغذيه اي

۵-    پير بودن گله ي كبك هاي مولد

ستون ششم:

۱-    نقص در سيستم تهويه دستگاه جوجه كشي

۲-    نقص در سيستم تهويه سالن جوجه كشي

۳-    كمبود اكسيژن محيط (محل جوجه كشي در ارتفاعات باشد).

۴-    وجود عوامل مصرف كننده ي اكسيژن (مانند بخار هاي شعله دار) در سالن جوجه كشي

۵-    كمبود هاي تغذيه اي به ويژه ويتامين (مشخصا اسيد فوليك)

امتیاز:
بازدید: 164
برچسب:
:
[ 1396/8/23  ] [ ۰۶ ] [ autoincubator ] [ ]

در اين مقاله سعي نموده ايم طرز ساخت دستگاه جوجه كشي خانگي براي كساني كه دوست دارند جوجه كشي دستي را تجربه كنند، توضيح دهيم.  اين روش براي تجربه اندوزي كودكان و نوجوانان در جهت برانگيخته شدن خلاقيت و كشف استعدادشان بسيار توصيه مي شود. اما اگر به دنبال تجربه حرفه اي و كسب درآمد هستيد با توجه به اهميت صرفه جويي در وقت و هزينه بهتر است دستگاه جوجه كشي صنعتي را از شركت هاي معتبر تهيه نماييد.

وسايل مورد نياز براي ساخت دستگاه جوجه كشي

–        يخدان يونوليتي درب دار

–        سرپيچ متصل به سيم

–        نوار چسب

–        لامپ ۲۵ وات

–        توري مرغي يا توري فلزي مناسب

–        دما سنج و رطوبت سنج ديجيتال

–        ظرف آب مناسب براي قرار گرفتن داخل يخدان

–        اسفنج

يخبندان يونوليتي

۱- يك يخدان يونوليتي انتخاب كرده و روي بدنه آن سوراخي ايجاد نماييد به اندازه اي كه سرپيچ از آن عبور كند. سپس توسط نوار چسب سرپيچ را از داخل و خارج سوراخ به بدنه يخدان بچسبانيد. اين كار را با دقت انجام دهيد تا بر اثر تماس لامپ با بدنه يونوليتي باعث آتش سوزي نشود. سپس يك لامپ ۲۵ وات را به سرپيچ متصل نماييد.

همچنين مي توانيد از يك جعبه مقوايي به جاي يخدان يونوليتي استفاده كنيد ولي بدليل عايق بودن جعبه يونوليتي اين جعبه براي ساخت دستگاه جوجه كشي مناسب تر است.

لامپ در دستگاه جوجه كشي

۲ – جدا كننده هاي توري اطراف لامپ

با استفاده از توري مرغي يا توري هاي فلزي موجود در بازار اطراف لامپ را بپوشانيد اين كار از تماس جوجه ها پس از تولد با لامپ جلوگيري مي كند.

در صورت تمايل مي توانيد از توري موجود در كف جعبه استفاده كنيد تا از جمع شدن فضولات زير پاي پرنده جلوگيري شود.

دما سنج و رطوبت سنج

۳ – اضافه نمودن دما سنج و رطوبت سنج ديجيتال

مطمئن شويد كه دما سنج و رطوبت سنج به درستي و با دقت زياد كار مي كند و آن را در جعبه و جايي كنار تخم مرغ ها قرار دهيد.

طرف آب در دستگاه جوجه كشي

۴ – جهت تامين رطوبت مورد نياز جوجه كشي يك ظرف آب داخل جعبه قرار دهيد مي توانيد داخل ظرف از اسفنج استفاده نماييد تا بتوانيد رطوبت مورد نياز جعبه را كنترل نماييد.

شيشه دستگاه جوجه كشي

۵ – روي درب يخدان برشي ايجاد كنيد و با استفاده از شيشه قاب عكس يا طلق پلاستيكي محل برش خورده را بپوشانيد و اطراف آن را با نوار چسب محكم بچسبانيد.

در صورت تمايل مي توانيد لولايي روي درب يخدان نصب نموده تا عمل باز و بسته نمودن درب دستگاه راحت تر انجام پذيرد.

جهت گردش جريان هوا و تهويه داخل جعبه مي توانيد دو سوراخ كوچك در طرفين جعبه ايجاد نماييد و يك سوراخ كوچك روي درب بالاي آن در نظر بگيريد.

تست دستگاه جوجه كشي

۶ – تست دستگاه جوجه كشي

قبل از قرار دادن تخم مرغ هاي نطفه دار درون دستگاه مي بايست دستگاه را براي يك روز يا حتي بيشتر روشن كنيم تا از رطوبت و دماي مورد نياز در دستگاه مطمئن شويم. در طول دوره جوجه كشي درجه حرارت دستگاه بايد روي ۳۷.۵ درجه سانتيگراد ثابت بماند و مي بايست رطوبت دستگاه براي ۱۸ روز اول بين ۵۵ تا ۶۵ درصد و براي چهار روز آخر بين ۶۵ تا ۷۵ درصد تنظيم شود.

جهت كنترل رطوبت دستگاه مي توانيد آب جذب شده به اسفج را خارج نموده و يا براي افزايش رطوبت مقداري آب به ظرف داخل دستگاه اضافه نماييد.

مراحل جوجه كشي تخم مرغ ها

قرار دادن تخم مرغ ها

قرار دادن تخم در دستگاه جوجه كشي

تهيه تخم نطفه دار خيلي مهم است چرا كه در برخي موارد مشاهده شده بدليل رعايت نكردن اصول نگه داري تخم هاي نطفه دار پس از قرار گيري تخم مرغ ها در دستگاه نطفه رشد نكرده و تمامي زحمات شما از بين مي رود. لذا جهت تهيه تخم مرغ نطفه دار مناسب مي توانيد به بازارهاي محلي اطراف خود مراجعه كرده يا از افرادي كه به آنها اعتماد داريد تخم نطفه دار مرغوب تهيه كنيد.

كيفيت تخم مرغ نطفه دار بستگي به سلامت مرغ دارد لذا در صورت لزوم مي توانيد از فروشنده بخواهيد تا جهت بررسي و اطمينان از سلامت مرغ ها شما را به مزرعه خود ببرد. معمولا مرغ هاي آزاد تخم هاي با كيفيت تري نسبت به مرغ هاي داخل قفس توليد مي كنند.

معمولا نرخ جوجه درآوري خوب بين ۵۰ تا ۸۵ درصد از تخم ها مي باشد.

تخم مرغ نطفه دار مرغ هاي تخم گذار معمولا كوچك تر هستند اين درحالي است كه تخم مرغ گوشتي معمولا درشت تر مي باشد به هرحال شما مي توانيد از كشاورز سوال كنيد تا اطلاعات لازم درباره نژاد مرغ هاي مزرعه خود در اختيار شما قرار دهد.

اطلاعات مهم نظير زمان و آمار تخم مرغ ها را ثبت كنيد

ثبت اطلاعات و تاريخ

 يك تخم مرغ به ۲۱ روز زمان نياز دارد تا به جوجه تبديل شود و مهم است كه شما بدانيد چه زمان و چه تعداد تخم را داخل دستگاه قرار داده ايد. همچنين ميزان دما و رطوبت اندازه گيري شده در هر روز را ثبت نماييد تا در صورت مشاهده تغيير سريعا نسبت به رفع آن اقدام كنيد.

چرخش تخم مرغ ها

چرخش تخم مرغ

تخم مرغ ها را مي بايست در هر روز و در فواصل زماني منظم بچرخانيد اين امر مي بايست تا روز ۱۸ جوجه كشي ادامه پيدا كند. براي چرخش درست تخم مرغ ها مي توانيد يك طرف آن را علامت “O” و طرف ديگر آن را با علامت “X” نشانه گذاري كنيد و در هر مرحله يك چهارم تا نيم دور تخم مرغ ها را بپرخانيد.

نكته : در دستگاه هاي جوجه كشي ساخته شده در كارخانجات معتبر اين عمل به صورت اتوماتيك و بدون نياز به بازرسي انجام مي پذيرد.

مشاهده داخل تخم مرغ ها بعد از هفته اول

نوربيني تخم مرغ

اين كار به شما كمك مي كند تا تخم هاي نطفه دار را از ساير تخم ها شناسايي نماييد. براي عمل كندلينگ يا نوربيني تخم مرغ ها مي توانيد يك دستگاه كندلر تهيه كرده و يا توسط يك چراغ قوه و در فضاي تاريك، داخل تخم مرغ ها را يك به يك مشاهده كنيد. پس از بررسي تخم مرغ ها آنهايي كه نطفه دار نيستند و يا تفاوتي با ساير تخم هاي نطفه دار دارند را از دستگاه خارج نماييد.

اگر از چراغ قوه براي مشاهده تخم مرغ ها استفاده مي كنيد مي بايست لنز آن به اندازه اي كوچك با شد كه با قرار دادن تخم مرغ روي آن نور از اطراف مشاهده نشود.

براي ساخت كندلر خانگي مي توانيد يك چراغ روميزي را داخل جعبه مقوايي با ابعاد مناسب قرار داده و روي جعبه را سوراخ كنيد و تخم مرغ را روي سوراخ قرار داده و داخل آن را مشاهده نماييد.

براي مشاهده داخل تخم مرغ به آرامي آن را بچرخانيد تا از ايجاد نطفه در آن مطمئن شويد.

جنين زنده مانند يك نقطه ديده مي شود كه با رگ هاي خوني به اطراف احاطه شده است.

جنين مرده شبيه به حلقه و يا رگه هايي از خون ديده مي شود.

تخم مرغ بدون نطفه كاملا شفاف بوده و نور از آن عبور مي كند.

توجه به صداي تق تق در روز بيست و يكم

روز بيست و يكم جوجه كشي

اگر دقت كنيد در روز بيست و يكم صداي ضربه زدن نوك جوجه ها به تخم ها را مي شنويد اين صدا به منظور تركيدن كيسه هواي داخل تخم و برخورد نوك جوجه با پوسته تخم مرغ ايجاد مي شود. پس از شنيدن صدا شايد تا ۱۲ ساعت زمان لازم باشد تا جوجه به طور كامل از تخم خارج شود.

نكته : در حين خروج جوجه ها از تخم هرگز به آنها كمك نكنيد و اجازه دهيد خود حيوان اين كار را انجام دهد چرا كه برخي از جوجه ها هنوز توان شكستن تخم را ندارند و به زمان بيشتري براي جذب انرژي لازم دارند.

امتیاز:
بازدید: 51
برچسب:
:
[ 1396/8/20  ] [ ۰۹ ] [ autoincubator ] [ ]

 

در جوجه كشي طبيعي آيا مرغ عمليات خوابيدن روي تخم ها را بهتر از دستگاه جوجه كشي انجام مي دهد؟

جواب منفي است. جوجه كشي طبيعي بارها و بارها نتايج ضعيفي به ما داده و مي‌دهد درحالي كه دستگاه جوجه كشي به شرط رعايت شرايط  محيطي و بهداشتي در آن به مراتب بهتر از مرغ كرچ عمل مي‌كند. مرغ كرچ از جمله مخلوقات آميخته با بي نظمي و غيرقابل پيش بيني كره زمين است كه به روش هاي مختلف ما را دچار نوميدي ميكند. اين موضوع در مورد پرورش جوجه ها صدق نمي‌كند زيرا پرورش طبيعي آنها توسط مرغ كرچ به مراتب راحت تر و دقيق تر از روش مصنوعي و دستي انجام مي شود.

جوجه كشي و پرورش طبيعي جوجه ها مزاياي زير را دارد :

الف – «مواظبت مادر از تخم و جوجه ها». مرغ به خوابيدن روي تخم ها و چرخاندن آن ها مبادرت كرده و در مورد مقرر جوجه ها متولد مي شوند بدون اين كه نياز چنداني و درگيري ما باشد. بهتر است از مرغ‌هاي با طبيعت عصباني و بي قرار استفاده نشود ولواين كه تيپ جنگي مناسبي داشته باشند. طبيعت قوي و متوازن مرغ ها نشانه آن است كه جوجه ها را با اطمينان بيشتر و ريسك كمتري مورد هدايت و حمايت قرار مي دهند و از طريق سيگنال هاي صدايي و به دلايل واهي درمعرض هشدارهاي  بي مورد قرار نداده و خانواده را دچار اضطراب نمي‌كنند.

ب – در فضاي بيرون مادر به جوجه ها آموزش مي‌دهد چه غذايي براي آن ها مفيد است.

ج – در زمان نزديك شدن خطر،مادر جوجه ها را آگاه مي كند و از آنها حفاظت مي‌كند.

د – در زمان درگيري بين جوجه ها، واسطه مي شود.

ح – رسيدگي و مراقبت جوجه ها به قدري است كه اغلب جوجه خروس ها از همان ابتدا ويژگي‌هاي برجسته و شايستگي فيزيكي خود را نشان مي دهند.

و – نيازي به خريد مادر مصنوعي،اينكوباتور،جعبه پرورش اوليه،هيتر و امثال آن نيست.

معايب جوجه كشي و پرورش طبيعي نيز به شرح زير است :

الف – تعداد جوجه كمتري به ازاي هر مرغ توليد خواهد شد زيرا مرغ درگير پرورش جوجه مي شود و براي مدتي از تخم مي رود.

ب – مرغ هاي جوان و نابلد موجب تلف شدن جوجه خود مي شوند.

ج – تنها زماني مرغ وارد فعاليت توليد مثلي مي شود كه ابتدا كرچ شود.

د – درصد جوجه درآوري كم تر از روش جوجه كشي مصنوعي(البته در شرايط ايده آل) است.

 به هر حال در صورت تمايل به جوجه كشي طبيعي و استفاده از مرغ كرچ،شب هنگام تخم هاي بارور جمع‌آوري شده را زير وي قرار مي دهيم.به اين منظور به آرامي از جايش بلند كرده و محكم نگه داشته و تخم ها را در آشيانه وي مي ‌گذاريم و سپس به آرامي مرغ را روي آن ها قرار مي دهيم. چنان چه مرغ كه خصوصيات كرچي را نشان مي دهد از روي تخم بلند شود دوباره روي آن ها باز مي گردد. بايد توجه داشت كه هيچ گاه در حالي كه مرغ ديگري در آشيانه است،تخم ها را زير مرغ كرچ نگذاريم. مرغ به مدت ۲۱ روز روي تخم ها مي خوابد و سپس تا استقلال كامل جوجه ها از آن ها مواظبت مي‌كند. جوجه هاي بدست آمده از جوجه كشي طبيعي تحت نظارت مادر،بزرگ مي شوند. اين مرغ ها ابتدا نياز جوجه ها و سپس نياز خود را برآورده مي كنند و حتي اگر كاملاً گرسنه باشند وقتي غذا بيابند ابتدا جوجه ها را سير مي كنند. مواظبت و حمايت از آن ها نيز همين منطق را دارد. هيچ تهديدي و اندازاي بزرگ نيست كه او جوجه‌هايش را رها كند.

اغلب پرورش دهندگان باتجربه،مرغ و خروس هاي مولد(با سابقه و شجره مشخص) خود را به صورت مجزا از ديگران در قفس هاي توليد مثل انفرادي جفت مي كنند واز تخم‌هاي شناسنامه ‌دارآن ها مواظبت كرده به دقت آن ها را نشانه گذاري مي‌كنند و آن ها را با دستكش نخي برداشته و با مداد،اطلاعات توليد مثلي و تاريخ گذاشته شدن آنها را يادداشت كرده و در محل مناسبي انبار مي كنند و به موقع زير مرغ كرچ(مادر يا حمال)مناسب مي خوابانند.

نژاد لاري 

لازم به ذكر است كه مرغ نژادهاي جنگي در مقايسه با مرغ و خروس معمولي غريزه توليد مثلي بيشتري دارد. بهتر است در ابتداي فصل توليد مثل وارد فرايند توليد مثل شوند و قبل از آن غذاهاي حاوي ويتامين و مواد معدني و پروتئين مناسب به آن ها داده شود و در زمان مناسب در معرض عمليات كرم كشي  قرار گيرند تا در دوره خوابيدن روي تخم ها راحت بوده به آلودگي در آشيانه آن ها وجود نداشته باشد. آشيانه مرغ (جعبه پلاستيكي،سبد ميوه يا نظير آن) در محلي خلوت و بدون مزاحمت قرار گرفته و كف آن مقداري خاك اره يا پوشال مناسب ريخته مي شود و پس از تولد جوجه ها يك طرف جعبه برداشته مي شود تا جوجه ها امكان رفت و آمد داشته باشند. در صورتي كه زمان دقيق گذاشته شدن تخم هاي بارور بلافاصله يادداشت شود مي توان تاريخ دقيق تولد جوجه ها را محاسبه كرد.سويه هاي  مختلف تعداد روز و ساعات متفاوتي دارند. مرغ ها بلافاصله بعد از گذاشتن تخم، آن را با صداي بلند قدقد خود اعلام مي كنند در حالي كه پرهايشان را باد انداخته اند.

مديريت توليد مثل

 يك روش مناسب مديريت توليد مثل مرغ هاي مناسب كه قبلاً داراي جوجه خروس هاي خوبي بوده اند اين است كه بلافاصله پس از گذاشته شدن تخم، آن ها را برچسب زده و تا لحظه موعود در محل مناسب ذخيره كنيم و موقتا تخم هاي بي كيفيت زير او بگذاريم و دائم مراقب كرچي او باشيم. در صورتي كه مرغ تمامي لحظات روزانه را در آشيانه بماند نشانه كرچي او است. بعد از دو روز مي توان او را به آشيانه اي كه مخصوصا براي او فراهم شده انتقال داد. در محل جديد دو روز ديگر نيز روي تخم هاي بي كيفيت مي خوابد.در صورت بي تجربگي و عدم امنيت مرغ ها در اين روز ها، آسيب جدي به تخم ها وارد مي شود. زماني كه مرغ  با ثبات كافي روي تخم هاخوابيد، يك روز پس از غروب  و در حالي كه هوا تاريك است تخم ها  جايگزين مي شوند و تعدادي تخم بارور و شناسنامه ‌دار تا ( ۱۲عدد) زير آن ها گذاشته مي شود تا مرغ بتواند تمامي آنها را گرم نگه دارد.البته اين تعداد بستگي به اندازه مرغ نيز دارد و هرچه مرغ بزرگ تر باشد تعداد تخم بيشتري را گرم مي كند.

 كجه مرغ كرچ در محلي خلوت،خنك، نسبتا تاريك و آرام و دور از دسترس ديگر مرغ و خروس ها قرار مي گيرد.لازم نيست اين كجه ها بزرگ وگران باشند ولي بايد راحت، ايمن و عاري از كوران هوا باشند. استفاده از قفسي با مساحت ۲ متر مربع با يك پنجره بزرگ و مناسب بدون شيشه ولي نرده دار كه در روزهاي بعد از تولد جوجه ها،آفتاب كافي به درون آن بتابد مناسب است در حالي كه كف آنها از خاك اره درشت پوشيده شود تا مرغ در صورت لزوم حمام خاك كند. خاك اره به تدريج آلوده به فضله مادر شده وجوجه ها پس از تولد، با باكتري هاي طبيعي و مفيد روده مادر تلقيح مي‌شوند و از ورود  باكتري هاي مضر به دستگاه گوارش آنها ممانعت به عمل مي آيد. كجه هاي مرطوب و با جريان هواي تند موجب تلفات جوجه ها مي شود در حالي كه اگر اين دو حالت در آن  نباشد حتي درروزهاي سرد زمستان مي توان مرغ ها را خواباند و جوجه سالم و قوي در آن ها پرورش داد.گاه اوقات يك كجه  مستقل ولي كوچك تر براي مرغ مادر فراهم مي‌كنند تا مرغ بدون اضطراب يا مزاحمت ديگران در آن به خوردن و نوشيدن بپردازد.

مرطوب بودن تخم ها

گاهي اوقات بخصوص در فصول گرم و هواي خشك لازم است وقتي مرغ كرچ براي خوردن و آشاميدن از روي تخم ها بلند مي شود،اندكي آب روي تخم ها اسپري كنيم.تخم ها به ويژه در دو روز آخر بايد مرطوب (نه خيس) باشند تا جوجه ها راحت تر پوست تخم‌ را شكافته و از آن بيرون بيايند.در صورتي كه تخم ها خشك باشند، جوجه درگير پوسته هاي داخلي تخم شده و به راحتي متولد نمي شود و يا قبل از تولد مي ميرد. به هرحال جوجه ها يكي پس از ديگري متولد مي‌شوند.

 در صورتي كه در روزهاي آخر نزديك و تولد جوجه ها،تخم يا جوجه اي زير مرغ بگذاريم، احتمال دارد مرغ كرچ از پذيرفتن آن ها خودداري كرده و يا بلافاصله بعد از تولد آن را  بكشد. مرغ در سه روز آخر صداي جوجه را از درون تخم شنيده و آن را حس مي كند. هم چنين مرغ ها شمارش بلد نيستند و عدد را نمي‌شناسند و براي آن ها ۷ روز با ۱۷ روز تفاوتي ندارد. بنابراين اگر جوجه يك روزه اي را به صورت دزدكي زير مرغ بگذاريم او را پذيرفته و همراه جوجه هاي خود بزرگ مي‌كند. زمان بندي اين كار حساس است و حتما بايد دزدكي انجام شود.

مرغ كرچ گاه به خوردن پوسته هاي باقي مانده مي پردازد. اين صفت در مرغ هاي مختلف متغير است.گاه اوقات آن ها تخم هاي نابارور و مشكل دار و نيز جوجه هاي مريض و مرد را مي خورند و بعيد نيست مثلاً از ميان ۱۰ تخمي كه در لانه گذاشته شده، هيچ اثري از يكي دو تا از آن ها مشاهده نكنيم. گاه مرغ ها از ترس شكارچيان به خوردن جوجه هاي سالم نيز مي پردازند.اين صفت را به سختي مي‌توان مهار كرد و لذا اين گونه مرغ ها به درد جوجه كشي نمي خورند. در روزهاي ۲۰ و ۲۱ بايد مراقبت بيشتري به عمل آيد و اين رفتار در مرغ كرچ كنترل شود.برخي پرورش دهندگان كاري با اين رفتار ندارند و آن را طبيعي مي دانند به ويژه اگر باقي مانده جوجه ها را به شيوه مناسبي بزرگ كنند.

 
امتیاز:
بازدید: 66
برچسب:
:
[ 1396/8/13  ] [ ۰۶ ] [ autoincubator ] [ ]

 

دستگاه جوجه كشي قادر است شرايطي دقيقاَ مطابق با شرايط پرنده مادر را ايجاد كرده تا بتواند تخم بارور را در زمان معيني تبديل به جوجه  نمايد.

شرايط :

دما

رطوبت

چرخاندن تخم ها

تهويه / اكسيژن رساني

 تامين و تنظيم دما در ماشين جوجه كشي

 حرارت مورد نيازدر ماشين جوجه كشي از قديم  به روشهاي مختلف تامين شده است ، از سوزاندن فضولات حيوانات در ماشين هاي جوجه كشي مصريان باستان و مردم چين باستان گرفته تا پارافين و نفت و الكل و آب گرم و نيروي الكتريسيته كه امروزه  نيروي الكتريسيته تقريبا در اكثر دستگاه هاي جوجه كشي بعنوان منبع تامين حرارت مورد استفاده قرار مي گيرد

 تنظيم دما نيز با ابزار و روش هاي مختلفي انجام مي شده است , دريچه هاي تعبيه شده در بدنه ماشين هاي جوجه كشي قديمي ابتدايي ترين روش تنظيم دما بوده هر چند روش هاي متداولي بسته به نوع دستگاه مرسوم بوده و هست مثل ترموستات الكتريكي ، كپسول اتري ،كليد جيوه اي ، دماسنج جيوه اي تماسي ،  كليدهاي حرارتي الكتريك ( ترموستات هاي مكانيكي) و غيره

 اما امروزه با پيشرفت روز افزون علم و تكنولوژي ترموستات هاي الكترونيكي با مدارهاي ييچيده و سنسورهاي فوق حساس با كنترل دقيق دما تا ۲ دهم درجه ، كنترل دما در ماشينها ي جوجه كشي را بسيار قابل اطمينان كرده هر چند بكار بردن اين ترموستاتها  تا حدي هزينه هاي ساخت دستگاه هاي جوجه كشي را بالا برده اما تا حد قابل  توجهي ميزان ريسك را كاهش داده و به نوعي كاربا دستگاه هاي مجهز به اين ترموستات ها براي  كاربران ساده تر شده است.

بحث كنترل نوساناتات دما و جلوگيري از شك هاي برودتي و حرارتي امر مهمي است كه هر سيستم كنترل ساده و ابتدايي از پس آن بر نمي آيد. البته نحوه چينش اجزاي توليد دما و فن هاي سيركوله هوا نقش اساسي در اين امر دارند.

با نحوه توليد گرما در دستگاه هاي جوجه كشي بلدرچين دماوند بيشتر آشنا شويد!

تامين و تنظيم رطوبت در ماشين جوجه كشي

 رطوبت يكي از عوامل تعيين كننده ي درصد موفقيت در جوجه كشي مي باشد ، تنها منبع تامين رطوبت آب است و توليد رطوبت از آب به روشهاي مختلفي امكانپذير است ، در ساده ترين  نوع، قرار دادن يك ظرف آب در ماشين جوجه كشي باعث ايجاد رطوبت مي شود حال اگر  بتوان سطح آب را بصورت معيني تنظيم كرد و ميزان آن را با يك رطوبت سنج ساده اندازه گيري كرد به نحو مطلوب تري ميتوان بر رطوبت مورد نياز فرآيند جوجه كشي نظارت داشت

 پاشش آب در محيط بوسيله ي پمپ مخصوص و يا به كارگيري از مدارات الكترونيكي جهت توليد بخار سرد يا همان مه سازها يا رطوبت سازهاي آلتراسونيك مي تواند روش موثري در تامين رطوبت مورد نياز باشد. اما اين روش فقط در دستگاه هايي به خوبي عمل مي كند كه عمل جابجايي هوا به طور ويژه براي بخار سرد طراحي شده باشد و اول بخار سرد را به داخل هيتر هدايت كند و سپس به سطح تخم ها منتقل كند تا شك دمايي به حداقل برسد. همچنين در استفاده از بخار ساز هاي التراسونيك محدوديت هايي جهت استفاده از آب وجود دارد به نحويي كه آب هاي با املاح بالا در اين دستگاه باعث انتقال رسوبات به سطح تخم مي شوند و با بستن منافذ پوسته مانع رسيدن هوا به جنين مي شوند.

بهترين روش در توليد رطوبت را كارخانه سازنده دستگاه بنا بر طراحي دستگاه به شما پيشنهاد مي كند اما در نظر داشته باشيد استفاده از رطوبت ساز هاي تبخيري ديسكي عوايد فراواني دارد از جمله آنها توليد رطوبت هم دما با محيط ، استفاده از هر نوع آب بدون نگراني از انتقال رسوب به دستگاه و پوسته تخم ها، سرويس و نگهداري آسان و هزينه اوليه پايين تر از ساير رطوبت سازها.

با نحوه توليد رطوبت در دستگاه هاي جوجه كشي بلدرچين دماوند بيشتر آشنا شويد!

چرخش

 يكي ديگر از لازمه هاي جوجه كشي موفق چرخاندن تخمها در زمانهاي مشخص مي باشد ، بصورت طبيعي مشاهده شده است مرغ مادر به جهت جلوگيري از چسبيدن زرده به پوسته و كيسه هواي درون تخم  بطور متوسط هر ۳۵ دقيقه اقدام به چرخش تخمها مي كند ، در مقياس صنعتي اينكار را هر ۱ ساعت يكبار براي تخم مرغ و هر ۲ تا ۴ ساعت يكبار براي تخم بلدرچين بوسيله ي موتورهاي الكتريكي يا فشار جكهاي بادي انجام مي دهند و نحوه مرسوم چرخش تخمها بدين ترتيب است كه با توجه به قرار گرفتن سر كوچك تخمها بسمت پايين در شانه ي مخصوص دستگاه جوجه كشي اين شانه را ۳۵ تا۴۵ درجه نسبت به افق تغيير زاويه داده و پس از گذشت مدت زمان مشخص اين تغيير زاويه ۳۵ تا ۴۵  درجه اي نسبت به افق را از طرف مقابل اعمال مي كنند  بايد توجه داشت هر گونه چرخش بايد به آرامي و بدون تكانهاي شديد انجام پذيرد زيرا تكان شديد باعث صدمه به جنين شده و از ميزان موفقيت در جوجه كشي ميكاهد . هر چند چرخش بصورت دستي هم نيز انجام مي گيرد اما به دلايل مختلف از جمله مسائل بهداشتي و نوسانات دما و رطوبت به علت باز شدن درب دستگاه توصيه نمي شود.

امروزه تكنولوژي چرخش آهسته و نا محسوس بسيار مرسوم مي باشد كه در اين روش معمولا يا از موتورهاي دائم گردش با دور پايين استفاده مي شود و يا هر چند دقيقه چند ثانيه برق به موتور داده مي شود تا چرخش به آهستگي صورت گيرد.

با نحوه چرخش در دستگاه هاي جوجه كشي بلدرچين دماوند بيشتر آشنا شويد!

گردش راك در تمام دستگاه هاي بلدرچين دماوند به صورت موتور گيربكس آرام  و تمام اتوماتيك است كه با استانداردهاي جوجه كشي براي حركت راك دستگاههاي جوجه كشي برابري ميكند در اين روش حركت راك قابل ديد با چشم نيست كه باعث بالا رفتن راندمان جوجه كشي مي گردد. همچنين امكان گردش يكباره و با سرعت آرام به طوري كه با چشم بتوان حركت راك را ملاحظه كرد در دستگاه هاي دماوند وجود دارد. 

تهويه

در يك جوجه كشي موفق و دركنار دما، رطوبت، چرخش و صد البته  رعايت مسائل بهداشتي، تهويه نقش مهمي را ايفا مي كند و مديريت صحيح آن در طول دوره بطور قطع يكي از رموز بدست آوردن راندمان بالا در پايان دوره مي باشد ، در ادامه با ذكر نمونه به بررسي اين موضوع خواهيم پرداخت . يك تخم مرغ در خلال ۲۱ روز در داخل دستگاه جوجه كشي بطور متوسط حدود ۴۴ ليتر اكسيژن استفاده و حدود ۳۳ ليتردي اكسيد كربن توليد مي كند وقتي كه تخم مرغ يك نطفه ي زنده ي خيلي كوچك مي باشد، تبادلات  گازي خيلي اندك است ولي همچنان كه جوجه رشد مي كند مقدار اين تبادلات به صورت تساعدي افزايش مي يابد از اين رو در هنگام تفريخ خروج جوجه از تخم يكصد عدد تخم ، به حدود ۱٫۳يك و سه دهم متر مكعب اكسيزن نياز داردو ۰٫۷هفت دهم متر مكعب دي اكسيد كربن توليد مي كند

هواي تازه تقريبا شامل ۷۸% نيتروژن خنثي و ۲۱% درصد اكسيژن است

در ارتفاع خيلي بالا اكسيژن كافي در هوا جهت جوجه درآوري مطلوب وجود ندارد و ضروري است كه اكسيژن به دستگاه هاي جوجه كشي اضافه شود. در يك ماشين جوجه كشي با افزايش تعداد تخمها نياز به اكسيژن افزايش مي يابد و به همين نسبت ميزان بيشتري دي اكسيد كربن توليد مي شود، توليد نهايي دي اكسيد كربن بازتابي از توليد حرارت بدن حيوان مي باشد، بنابراين باز كردن هوا كش ها براي خارج كردن گرماي اضافي دستگاه باعث بيرون راندن دي اكسيد كربن و تامين اكسيژن تازه نيز مي شود، لذا بيشتر ماشين هاي جوجه كشي بزرگ وقتي با ظرفيت كامل كار ميكنند قابليت جوجه درآوري بيشتري دارند، غالبا” توصيه مي شود كه اگر در دستگاهي كمتر از دو سوم ظرفيت تخم خوابانده شود به همان ميزان نيز بايد دريچه هاي تهويه بسته شوند كه امروزه با پيشرفت تكنولوژي،  ميزان اكسيژن مورد نياز با سنسورهاي فوق پيشرفته بطور مداوم اندازه گيري شده و تهويه نيز بطور خودكار و دقيق انجام مي گيرد. (فقط در دستگاه هاي بزرگ و صنعتي)

لازم به ذكر است كه تبخير آب از تخم ها نسبت مستقيم با جريان هواي موجود در دستگاه جوجه كشي دارد بدين صورت كه هرچه سرعت جريان هوا بيشتر باشد تبخير نيز زيادتر بوده و برعكس، در نتيجه جريان هوا و ميزان تبخير بايد درست و متناسب باشد به عبارتي در دستگاه هاي جوجه كشي با جريان هواي زيادتر، بايد رطوبت بيشتري براي رسيدن به حد نرمال به دستگاه تزريق شود و آن دسته از دستگاه هايي كه ازجريان هواي پايين تري برخوردار مي باشند بايد خشك تر باشند

جريان هواي تند، تبخير را افزايش داده و گرما را از تخم خارج مي كند بنابراين هوايي با سرعت جابجايي بيشتر نسبت به هوايي با جريان كند تر به افزايش متناسب گرما و رطوبت نياز دارد

ميزان دي اكسيد كربن در داخل تخم اسيديته ي آلبومين را تعيين مي كند، مقادير بسيار زياد و يا بسيار كم آن ساختمان پروتئين را تغيير مي دهد، اگر جريان هوا خيلي زياد باشد تمام گاز co2 تخم خارج مي شود و اگر جريان ناكافي باشد بالا رفتن گاز co2  در داخل تخم در حد خطرناكي جنين را تضعيف خواهد نمود.

امتیاز:
بازدید: 73
برچسب:
:
[ 1396/8/9  ] [ ۱۴ ] [ autoincubator ] [ ]

 

محل خروج تخم از بدن پرنده كلواك نام دارد . كلواك كانال مشترك انتهاي دستگاه توليد مثلي و دستگاه گوارشي و ادرار پرندگان است ؛ بنابراين در زمان خروج تخم از بدن پرنده احتمال آلوده شدن آن وجود دارد .

در پرندگاني كه در بستر نگهداري مي‌شوند نيز احتمال آلوده شدن تخم با كود و يا ساير مواد خارجي بسيار زياد است. حتي تخم‌هايي كه در سيستم قفس توليد مي‌شوند نيز احتمال آلوده شدن با كود يا برخي مواد از قبيل پر و خوراك وجود دارد.

بهترين كار براي داشتن تخم هاي سالم و كم خطر در دستگاه جوجه كشي حذف تخم هاي آلوده است؛ اما گاهي اوقات مي توان با تميز كردن پوسته تخم آلودگي را از بين برد و از تخم استفاده كرد. اين كار در مورد تخم هاي گران قيمت به صرفه است . به عنوان مثال قيمت تخم قرقاول گاهي بيش از ده برابر تخم مرغ است.

براي تميز كردن تخم ها از پارچه زبر و سمباده خيلي نرم استفاده مي‌شود . در زمان تميز كردن پوسته بايد دقت كرد كه هيچ تغيير يا خراشي در پوسته ايجاد نشود و به پوسته آسيب نرسد.

بعد از برداشتن آلودگي در سطح پوسته بايد تخم ها را ضد عفوني كرد. هيچ گاه تخم هاي آلوده به كود را نبايد در داخل محل نگهداري تخم قرارداد چون به سرعت آلودگي را به ساير تخم هاي سالم منتقل مي‌كنند.

پس از خروج تخم از بدن پرنده ، پوسته آن مرطوب است. پوسته مرطوب پس اينكه در معرض هوا قرار مي گيرد بسرعت خشك مي شود. بعد از خشك شدن لايه مرطوب يك پوشش نازك ولي سخت روي تخم تشكيل مي شود. اين لايه از مواد پروتئني تشكيل شده و به آن كوتيكول گفته مي شود.

وظيفه كوتيكول جلوگيري از، از دست رفتن آب و ورود باكتري ها به داخل تخم است. بنابراين كوتيكول اولين سد دفاعي در برابر عوامل آلودگي هاي خارج از تخم است.

شستن يا پاك كردن تخم بوسيله اجسام زبر مثل سمباده باعت از بين رفتن كوتيكول شده و احتمال ورود آلودگي به داخل تخم افزايش مي يابد.

شستن تخم ها با مواد ضدعفوني كننده هم در برخي از مراكز جوجه كشي انجام مي شود ؛ اما معمولاً با ريسك هايي همراه است. معمولاً گفته مي شود كه تخم هايي كه خيس مي شوند لايه محافظ روي تخم از بين مي رود و مقداري آب وارد روزنه ها مي شود كه احتمال دارد آلودگي هاي كه روي سطح پوسته تخم وجود داشته اند وارد تخم كند.

اگر عوامل آلوده كننده تخم مخصوصاً قارچ ها وارد تخم شوند و اين تخم ها در داخل دستگاه جوجه كشي قرار گيرند قارچ هاي آلوده كننده به دليل فراهم بودن مواد مغذي لازم براي رشد به سرعت رشد مي‌كنند و در مرحله اول جنين را تلف مي كنند و سپس كل فضاي تخم را اشغال مي كنند. همان طور كه مي دانيد رشد قارچ ها به صورت تصاعدي و خيلي سريع است. اين رشد سريع، گاز زيادي در داخل تخم توليد مي كند و چون روزنه هاي تخم توسط همين قارچ ها گرفته شده است گازها در داخل تخم تجمع پيدا مي كنند تا اينكه براثر فشار گاز داخل تخم پوسته ترك مي‌خورد و محتويات آن به بيرون از تخم مي ريزند و اين محتويات تخم هاي اطراف و ساير بخش هاي دستگاه را آلوده مي كنند چون در داخل دستگاه گردش هوا وجود دارد. بنابراين اگر يك تخم آلوده در داخل دستگاه وجود داشته باشد به سرعت مي تواند تمام تخم ها و حتي جوجه هايي كه متولد شده‌اند را آلوده كند.

اگر تخم انفجاري در دستگاه ديديد كه معمولاً رنگ محتويات تخم سبز رنگ يا گاهي سياه رنگ مي‌شود علامت اخطاري است مبني بر اينكه شرايط بهداشتي جمع آوري و نگهداري تخم يا دستگاه جوجه كشي مناسب نيست.

معمولا تخم هايي كه در معرض انفجار قرار دارند كمي تغيير رنگ در پوسته مشاهده مي شود سفيدي پوسته مايل به آبي مي شود.

امتیاز:
بازدید: 87
برچسب:
:
[ 1396/8/6  ] [ ۰۷ ] [ autoincubator ] [ ]

 

دستگاه جوجه كشي روشي مصنوعي براي جوجه كشي از تخم پرنده است. در اصل، دستگاه جوجه كشي به شما اجازه مي دهد تا تخم پرنده  بدون نياز.به مرغ مادر رشد نموده و شرايط و تجارب يك مرغ مادر از جمله درجه حرارت مناسب، رطوبت، و سطح تهويه.را براي تخم بارور فراهم نمايد براي موفقيت در جوجه كشي در يك دستگاه جوجه كشي، شما بايد به درستي از كاليبره كردن دستگاه جوجه كشي و پايدار نگه داشتن تنظيمات در طول دوره جوجه كشي  اطمينان حاصل نماييد.

بخش اول – آماده نمودن شرايط مساعد براي جوجه كشي

1- بررسي  و خريد يك دستگاه جوجه كشي

با توجه به نياز خود دستگاه جوجه كشي مورد نظر را تهيه نماييد. پيشنهاد مي شود دستگاهي را تهيه نماييد كه از لحاظ هزينه نگهداري و مصرف برق براي شما مقرون به صرفه باشد. جهت داده شده در اينجا براي يك ماشين جوجه كشي اساسي اين است كه مقرون به صرفه براي اكثر علاقمندان مي باشد.

آگاه باشيد كه اگر دستگاه ارزان قيمتي را انتخاب نماييد احتمالا از پشتيباني خوبي برخوردار نخواهيد شد همچنين دستگاه هاي ارزان قيمت شامل سيستم كنترل هوشمند جهت تنظيم درجه حرارت، تنظيم رطوبت لازم و تهويه مناست نخواهند بود لذا با توجه به نكاتي كه گفته شد نسبت به تهيه دستگاه مناسب اقدام نماييد.

اگر ماشين جوجه كشي كه تهيه كرده ايد با دستورالعمل هاي نوشته شده در دفترچه راهنما يكي نيست با بررسي وب سايت سازنده تماس با به بخش خدمات مشتريان شركت سازنده مراجعه نماييد تا مشكل رفع گردد.

2- تميز كردن دستگاه جوجه كشي

با دقت هرگونه  گرد و غبار قابل مشاهده و باقي مانده روي تمام سطوح دستگاه جوجه كشي را پاك نماييد. سپس تمام سطوح با يك پارچه تميز و يا اسفنج آغشته به محلول سفيد كننده رقيق پاك كنيد (مخلوط 20 قطره از سفيد كننده هاي خانگي در 1 ليتر آب.) استفاده از دستكش براي محافظت از دست خود در برابر ماده سفيد كننده ضروري است اجازه دهيد تا دستگاه در مجاورت جريان هوا كاملا خشك شود.

مرحله تميز كردن امري ضروري است به خصوص اگر شما ماشين جوجه كشي دست دوم خريداري شده و يا دستگاه در محلي نگهداري شده كه گرد و غبار زياد باشد.

به خاطر داشته باشيد كه بهداشت بسيار مهم است. بيماري مي تواند از طريق پوسته تخم مرغ به جنين در حال رشد منتقل مي شود.

3- محل نصب و راه اندازي دستگاه جوجه كشي

 بهترين محل براي دستگاه جوجه كشي محلي است كه بدون نوسان درجه حرارت باشد شرايط دماي ايده آل 21-23 درجه سانتيگراد مي باشد. از قرار دادن ماشين جوجه كشي در نزديكي پنجره، دريچه هوا، و يا هر منطقه ديگري كه جريان هوا متغير مي باشد اجتناب كنيد.

4- اتصال سيم برق دستگاه جوجه كشي را به پريز برق

 مطمئن شويد كه كابل برق را به پريز متصل نموده ايد و به راحتي نمي تواند جدا شود طوري كه براي كودكان ممكن نباشد  آن را جدا كنند. و همچنين از جريان برق در پريز مطمئن شويد.

5- اضافه كردن آب گرم به ظرف مخصوص جهت تامين رطوبت دستگاه جوجه كشي است

لازم به توضيح است در برخي از مدل هاي دستگاه هاي جوجه كشي از بخارساز هاي اولتراسونيك استفاده مي شود كه مي بايست طبق دفترچه راهنماعمل شود.

6- كاليبره دماي دستگاه جوجه كشي

شما بايد حداقل 24 ساعت قبل از استفاده از دستگاه عمليات  كاليبره دما را براي اطمينان از درست كار كردن دماسنج نصب شده دردستگاه جوجه كشي انجام دهيد. اطمينان حاصل كنيد كه دماسنج دماي مركز و اطراف دستگاه جوجه كشي را بدرستي و مطابق استاندارد نشان دهد.

تنظيم منبع حرارت بسيار مهم است. درجه حرارت پايين مي تواند باعث عدم رشد صحيح جنين در حال رشد شود در حالي كه دماي بيش از حد بالا نيز مي تواند باعث مرگ جنين بشود. پس از تنظيم درجه حرارت مناسب 24 ساعت صبر كنيد و دما را دوباره بررسي كنيد. درجه حرارت هنوز هم بايد در محدوده مشخص شده باشد. نوسان دما باعث كاهش راندمان جوجه كشي خواهد شد.

7- تهيه تخم مرغ نطفه دار براي جوجه كشي.

تخم نطفه دار مناسب مي بايست ظرف مدت كمتر از 7 روز از توليد تهيه شود. توجه داشته باشيد كه تخم نطفه دار را از محل مورد اطمينان تهيه نموده و مطمئن شويد كه پس از توليد در شرايط استاندارد نگهداري شده باشد. اين شرايط عبارتند از : نگهداري در جعبه هاي مقوايي در شرايط حرارتي 4.5 تا 21 درجه سانتيگراد و عمليات چرخش تخم روزانه انجام شود.

امتیاز:
بازدید: 60
برچسب:
:
[ 1396/7/29  ] [ ۰۷ ] [ autoincubator ] [ ]

 

 

امتیاز:
بازدید: 67
برچسب:
:
[ 1396/7/25  ] [ ۰۶ ] [ autoincubator ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 56
دیروز : 89
افراد آنلاین : 1
همه : 5091
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب