دستگاه جوجه كشي فول اتوماتيك
دستگاه جوجه كشي فول اتوماتيك و مقالات مربوط به جوجه كشي

ويتامين ها

ويتامينA :

كمبود ويتامينA در جيره گله مادر گوشتي باعث مي شود كه سيستم گردش خون به درستي شكل نگيرد و تلفات جنيني در روزهاي دوم و سوم در دستگاه جوجه كشي بالا برود، همچنين كمبود ويتامينA باعث كاهش توليد و جوجه در آوري مي شود.ميزان مورد نياز آن در دان دوره توليد(۲۳-۶۰w) باز ۱۵۵۰۰واحد بين المللي مي باشد.

ويتامينD3 :

كمبود اين ويتامين باعث كاهش توليد و جوجه درآوري و اختلالات پوسته تخم مرغ از قبيل نرمي پوسته و شكنندگي و نازكي آن مي شود.ميزان مورد نياز آن در زمان توليد ۳۸۰۰ واحد بين المللي در هر كيلو دان مي باشد.

ويتامينE :

كمبود طولاني آن باعث تحليل رفتن بيضه ها و در نتيجه عقيمي خروس ها و كاهش جوجه درآوري مي شود.ميزان مورد نياز آن در دوره توليد ۳۰ واحد بين المللي مي باشد.

ويتامينB2(ريبوفلاوين) :

كمبود آن مرگ و مير جنيني در روزهاي ۹ تا ۱۴ را در دستگاه جوجه كشي باعث مي شود.پيچ خوردگي پنجه ها،كوتاهي پا و حالت كوتولگي در جوجه،ادم و وجود كرك هاي گلوله شده و چماقي شكل موسوم به clubbed down از ساير عوارض ناشي از كمبودB2 است. ميزان مورد نياز ۶۶ ميلي گرم مي باشد.

ويتامين B12

كوبالامين(B12) :

كمبود آن موجب مرگ و مير جنيني طي هفته دوم جوجه كشي (۱۴-۸ روزگي)و بخصوص روز هفدهم همراه تورم كليه،آتروفي عضلاني و ادم و كوتاهي نوك مي شود.

اسيد پانتونيك :

كمبود اسيد پانتونيك باعث كاهش جوجه در آوري تخم مرغ ها در دستگاه جوجه كشي مي باشد. ميزان مورد نياز در جيره رشد mg10 و در ساير جيره ها mg15 در هر كيلو دان مي باشد.

اسيد نيكو تينيك(نياسين:ويتامينPP) :

كمبود آن جوجه در آوري را كاهش مي دهد.ميزان مورد نياز آن در پيشدان ۳۵،دان دوره رشد۳۰ و پس از آن تا پايان توليد mg40 در هر كيلوگرم دان مي باشد.

پيريدوكسين(B6) :

كمبود آن توليد و جوجه درآوري را كاهش مي دهد.ميزان مورد نياز آن در جيره پيشدانmg3،در جيره دوران رشد mg2 و بعد از آن تا پايان دوره توليد mg5 در كيلوست.

بيوتين(ويتامينH) :

كمبود آن باعث مرگ و مير جنيني در هفته اول،نواقص اسكلتي از قبيل كوتاهي استخوان ها و پيچيدگي درشت ني،منقار طوطي مانند و چسبيدن انگشت هاي سوم و چهارم به وسيله يك پرده مي شود.ميزان مورد نياز آن ۰/۲۵mg در هر كيلو مي باشد.

اسيد فوليك :

كمبود آن باعث تلفات جنيني در سن۱۴-۱۲ روزگي با علائم ادم و خونريزي زير جلدي مي شود.جوجه هاي به دنيا آمده از دستگاه جوجه كشي ،كوتوله، داراي ضعف پا و مشكل تنفسي هستند.ميزان مورد نياز آن در دوره توليد۱/۵mg به ازاء هر كيلو گرم دان مي باشد.

 كولين :

كمبود آن باعث كاهش جوجه در آوري مي شود.ميزان مورد نياز در پيشدان ۴۰۰ mg  دردان دوره رشد ۳۵۰ mg  وبعد از آن ۵۰۰ mg در هر كيلو دان مي باشد.

مواد معدني

مواد معدني

كلسيم و فسفر :

كمبود آن باعث ضعف و نرمي پوسته و كاهش هچ در دستگاه جوجه كشي مي شود.كمبود فسفر باعث مرگ و مير در روزهاي ۱۶-۱۴ مي شود.ميزان مورد نياز در جيره رشد براي كلسيم ۱ درصد و براي فسفر ۵/۰ درصد مي باشد.اين ميزان در دوره ي توليد براي كلسيم تا ۵/۳ در صد و براي فسفر تا ۷/۰ درصد افزايش مي يابد.به منظور تأمين كلسيم و فسفر مورد نياز،دو هفته قبل از بلوغ،صدف به صورت آزاد در جيره مورد استفاده قرار مي گيرد در هفته ۲۲-۱۸ كلسيم جيره به ۳/۱-۱/۱ درصد و پس از آن به ۱/۳-۹/۲ درصد مي رسد.

ضعف پوسته تا ۲ درصد طبيعي تلقي مي شود و پس از آن تعادل جيره،بيماري و حرات نامناسب مي توانند به عنوان عوامل تشديد كننده مورد توجه قرار گيرند.در هواي گرم اشتهاي پرنده كمتر مي شود و در نتيجه كلسيم كمتري دريافت مي كند.الذا در هواي گرم و تابستان ها برمقدار Ca جيره مي افزايند.

منيزيوم :

ميزان مورد نياز در چند هفته اول ۰۵/۰ در صد مي باشد و كمبود آن موجب كاهش توليد مي شود.

سديم :

ميزان مورد نياز در جيره ۱۶/۰ درصد و كمبود آن باعث كوچك شدن اندازه ي تخم مرغ مي شود.

پتاسيم :

كمبود پتاسيم موجب كاهش توليد و نرمي پوسته مي شود.

منگنز :

كمبود منگنز باعث كاهش توليد و مرگ و مير جنيني در روزهاي ۲۱-۱۸ مي شود.علت اين مرگ و مير عارضه اي به نام <<كوندروديستروفي>>يا<<سوء تغذيه عضلاني>>است ميزان مورد نياز منگنز در دان رشد ۷۰ ppm و در ساير انواع جيره ها و از جمله پيشدان ۱۰۰ ppm مي باشد.

روي :

كمبود روي باعث مرگ و مير و نواقص اسكلتي (مثل قفدان پا يا بال يا ستون مهره ها)مي شود.ميزان مورد نياز آن در جيره ۵۰ ppm  مي باشد.

يد :

كمبود آن باعث كوچك بودن جثه جوجه و افزايش دوره انكوباسيون  در ماشين جوجه كشي تا ۲ روز مي شود.ميزان مورد نياز تا ۱۷ هفتگي ۵/۰ و بعد از آن ۱ ppm مي باشد.

سلنيم :

كمبودش باعث كاهش توليد و هچ از دستگاه جوجه كشي مي شود و چون سلنيوم سمي مي باشد، افزايش آن به بيشتر از ۵ ppm هم باعث مرگ و مير جنيني با علايم ادم در سر و گردن-كوتاه شدن نوك فوقاني و نقص در چشم و انگشتان مي شود.ميزان مورد نياز در جيره رشد ۰/۱ ppm  و در ساير جيره هاي قبل و بعد از دوران رشد ۰/۱۵ ppm  مي باشد.

پروتئين :

كمبود پروتئين باعث كاهش وزن پرنده،كاهش توليد،كاهش اندازه تخم مرغ و در نتيجه كاهش هچ مي شود.ميزان مورد نياز آن در جيره مراحل مختلف تقريبا از ۱۳تا۱۷درصد است.

چربي :

كمبود اسيد آراشيدونيك و اسيد لينولئيك(كه از چربي هاي اشباع نشده اند)اندازه تخم مرغ و ميزان جوجه در آوري را مي كاهد.اين چربي ها در ذرت و سويا وچود دارند.ميزان مورد نياز آن ها در جيره ۵-۵/۲ درصد مي باشد.

امتیاز:
بازدید: 58
برچسب:
:
[ 1396/11/14  ] [ ۱۱ ] [ autoincubator ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 69
دیروز : 89
افراد آنلاین : 1
همه : 5104
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب