دستگاه جوجه كشي فول اتوماتيك
دستگاه جوجه كشي فول اتوماتيك و مقالات مربوط به جوجه كشي

شترمرغ

شتر مرغ­ها پاهاي درازي دارند و اين بدان معني است كه مشكلات مربوط به رشد و نمو استخوان در اين پرنده شايع مي­باشد. چرخش تيبوتارس به پيچ خوردن پا در ناحيه بالاي مفصل خرگوشي و برگشتگي انگشتان پا به سمت بيرون اطلاق مي­شود (شكل ۸-۸). مشكل اساسي، پيچ خوردن انتهاي ديستال استخوان ساق پا (تيبوتارس) در ناحيه نزديك به مفصل خرگوشي مي­باشد (شكل ۹-۸). غالباً پرنده بر مشكل ايستادن غلبه مي­كند و پيچ خوردگي با قرار گرفتن دو پا در وضعيت خلاف جهت هم به نهايت خود مي­رسد هر چند در اينگونه موارد ممكن است استخوان هنوز به طور كامل پيچ نخورده باشد.

بسياري از موارد چرخش در ۲۱-۱۴ روز اول بعد از بيرون آمدن از دستگاه جوجه كشي ديده مي ­شوند، اگر چه اين شكل مي­ تواند در پرندگان مسن­تر نيز بخصوص در شرايط ازدحام پرندگان ايجاد گردد. ميزان وقوع چرخش تيبوتارس مي ­تواند ۱۰-۵۵% جمعيت جوجه­ ها باشد. هرچند ممكن است در برخي موارد اصلاً مشاهده نشود و يا در پاي راست جوجه شتر مرغ دلايل بروز اين عارضه بسيار شايع­تر است. شرايط جوجه كشي، تغذيه و ژنتيك به عنوان دلايل عمده اين عارضه معرفي شده­اند. اما احتمالاً ضربه هم دليل ديگري براي اين مشكل مي­ باشد. صفحات رشد بزرگ، نرم و غضروفي در استخوان­ هاي ساق به راحتي آسيب پذيرند و اين باعث سرعت­ هاي رشد متفاوت در قسمت­ هاي مختلف استخوان مي ­شود كه با گذشت زمان استخوان بد شكل شده و سبب مي­ شود پاها دقيقاً در قسمت بالاي مفصل هوك به سمت بيرون پيچ بخورند.

آسيب مي ­تواند در حين بيرون آمدن از تخم يا در طول چند روز اول زندگي رخ دهد. موارد چرخش كه در مراحل بعدي اتفاق مي­افتند، بيشتر در شرايط ازدحام جمعيتي و زماني كه پرندگان به واسطه زمين خوردن يا برخورد با حصارها آسيب مي­بينند، رخ مي­دهد. احتمال بهبود در پرنده مبتلا به چرخش پا ضعيف مي ­باشد. موارد شديد بيماري مانع ايستادن راحت پرنده شده و در نتيجه تغذيه پرنده و آسايش و رفاه آن را به هم مي­زند. تا به حال هيچ گونه درمان مؤثري براي پيچ خوردگي پاها وجود نداشته است و توصيه مي­شود كه به خاطر راحت شدن پرنده آن را از گله حذف كرد. حتي اگر پرنده زنده بماند سرعت رشد آن آنقدر پايين است كه حتي براي كشتار هم مناسب نخواهد بود و صد البته به منظور پرنده مولد هم نمي­توان از آن استفاده كرد.

امتیاز:
بازدید:
[ ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۵:۰۵:۴۲ ] [ بلدرچين دماوند ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 39
دیروز : 89
افراد آنلاین : 1
همه : 5074
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب