دستگاه جوجه كشي فول اتوماتيك
دستگاه جوجه كشي فول اتوماتيك و مقالات مربوط به جوجه كشي

در طبيعت جفت گيري قرقاول ها در بوته زار ها صورت گرفته و معمولا تخم گذاري پرنده برخلاف ساير پرندگان كه اغلب صبح ها صورت مي گيرد عصر ها انجام مي شود. قرقاول ها جزو حيوانات پولي گامي هستند و هيچ گاه قرقاول نر به يك ماده اكتفا نكرده و علاقه اي نيز به جوجه ها از خود نشان نمي دهد. در طبيعت جنس ماده به تنهايي وظيفه ساختن لانه را جهت نگهداري جوجه ها بر عهده مي گيرد و جايگاه مزبور را اغلب در محلي سايه و نزديك جريان آب و در انبوه بوته ها به وجود مي آورد.

پروفسور برليوز دانشمند جانور شناس فرانسوي در كتاب معروف خود تحت عنوان عادات و روسوم عشقبازي در نزد حيوان درباره شرح حال قرقاول آرگوس و چگونگي زاد و ولد حيوان شرح مفصلي مي نويسد. وي در كتاب خود مي نويسد: در فصل جفتگيري پرندگان آرگوس ها ي نر هر يك محوطه اي در حدود ۱۰ متر مربع را به خود اختصاص داده و سعي مي نمايند محوطه مزبور را كاملا تميز و صاف كرده و نگهباني آن را بر عهده بگيرند. بعد از چند روزي بالاخره گذار جنس ماده اي از آن حدود مي گذرد و آرگوس نر حيوان را به سرزمين خود دعوت مي نمايد، در چنين حالتي آرگوس نر به استقبال ماده رفته ودر اطراف حيوان مدت مديدي به چرخش در مي آيد، گردش مزبور كم كم سريع شده و دايره انتخابي نيز به تدريج تنگ تر مي گردد و بالاخره در پايان حركات مزبور كه بيشتر به رقص شباهت دارد، قرقاول نر با ماده جفتگيري مي كند.

در حالت طبيعي معمولا قرقاول در هر  دوره جنسي در حدود ۱۲ تا ۲۴ تخم مي گذارد كه رنگ پوسته آن ها نزديك به سبز و قهوه اي زيتوني است. در بسياري از نژاد هاي قرقاول اندازه تخم پرنده كمي كوچك تر از تخم مرغ بوده داراي پوسته اي نازك و شكننده به رنگ سفيد به همراه خال هاي قهوه اي و بيضي شكل مي باشد.

قابليت جوجه در آوري قرقاول ها عموما نا اميد كننده و در حدود ۶۵ % است، اين در حالي است كه ميزان جوجه درآوري طيور تجارتي بالاي ۸۰ % است. ميزان پايين جوجه در آوري مربوط به مرحله پس از باروري و قبل از تفريخ جوجه ها است. قرقاول معمولا در محيط تخم گذاري مي كند و معمولا اين تخم ها  آلوده به مدفوع مي باشند.

تخم قرقاول

با پيشرفت علم تلقيح مصنوعي در حيوانات و طبق بررسي هاي به عمل آمده بر روي اسپرم قرقاول و بسياري از پرندگان ديگر مشخص شده است كه اسپرماتوزوئيد قرقاول داراي قدرت بسيار زيادي است و مي تواند تا چهار هفته در دستگاه تناسلي قرقاول ماده زنده مانده و تخم هاي ماده را تلقيح كرده و نطفه دار نمايد. آزمايش هاي انجام شده نشان داده شده نشان مي دهد كه هر گاه تنها يك جفت گيري بين قرقاول نر و ماده صورت گيرد اسپرماتوزوئيد هاي موجود در اويدكت قرقاول قادر است ۲۵ تا ۳۰ روز به طور مرتب تخم هايي را كه قرقاول ماده در اين فاصله مي گذارد همچنان نطفه دار نمايد. ولي با وجود اطلاع از اين واقعيت در حال حاضر در بسياري از پرورشگاه هاي مجهز قرقاول پرورش دهندگان ترجيح مي دهند كه براي هر ۴ تا ۵ قرقاول ماده يك قرقاول نر اختصاص دهند.پوسته اين گونه تخم ها خيلي نازك است و ممكن است ترك هاي بيشتري داشته باشد، لذا نفوذ باكتري ها به داخل اين گونه تخم ها متحمل تر است. از طرف ديگر در شرايط بد نگهداري از دست رفتن بيش از حد آب ناشي از تبخير نيز در اين تخم ها بيشتر به وقوع مي پييوندد. تمامي اين عوامل ممكن است منجر به مرگ و مير جنين و يا توليد جوجه هاي ضعيف كوچك شوند. از انجا كه جوجه كشي هاي مصنوعي مرسوم شده اند و معمولا يك جوجه كشي بزرگ از مناطق مختلف سفارش مي پذيرد، امكان دارد كه تخم هاي كثيف يا توليد شده در شرايط بهداشتي نامناسب نيز به همراه ساير تخم ها وارد دستگاه جوجه كشي شوند. در اين شرايط گسترش عفونت هاي حاصل از تخم نشديد شده و عوامل بيماري زاي جيديد با تحويل جوجه ها، به  مزارع وارد خواهند شد.

امتیاز:
بازدید:
[ ۷ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۰۰:۰۲ ] [ بلدرچين دماوند ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 21
دیروز : 89
افراد آنلاین : 1
همه : 5056
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب