دستگاه جوجه كشي فول اتوماتيك
دستگاه جوجه كشي فول اتوماتيك و مقالات مربوط به جوجه كشي

 

محل خروج تخم از بدن پرنده كلواك نام دارد . كلواك كانال مشترك انتهاي دستگاه توليد مثلي و دستگاه گوارشي و ادرار پرندگان است ؛ بنابراين در زمان خروج تخم از بدن پرنده احتمال آلوده شدن آن وجود دارد .

در پرندگاني كه در بستر نگهداري مي‌شوند نيز احتمال آلوده شدن تخم با كود و يا ساير مواد خارجي بسيار زياد است. حتي تخم‌هايي كه در سيستم قفس توليد مي‌شوند نيز احتمال آلوده شدن با كود يا برخي مواد از قبيل پر و خوراك وجود دارد.

بهترين كار براي داشتن تخم هاي سالم و كم خطر در دستگاه جوجه كشي حذف تخم هاي آلوده است؛ اما گاهي اوقات مي توان با تميز كردن پوسته تخم آلودگي را از بين برد و از تخم استفاده كرد. اين كار در مورد تخم هاي گران قيمت به صرفه است . به عنوان مثال قيمت تخم قرقاول گاهي بيش از ده برابر تخم مرغ است.

براي تميز كردن تخم ها از پارچه زبر و سمباده خيلي نرم استفاده مي‌شود . در زمان تميز كردن پوسته بايد دقت كرد كه هيچ تغيير يا خراشي در پوسته ايجاد نشود و به پوسته آسيب نرسد.

بعد از برداشتن آلودگي در سطح پوسته بايد تخم ها را ضد عفوني كرد. هيچ گاه تخم هاي آلوده به كود را نبايد در داخل محل نگهداري تخم قرارداد چون به سرعت آلودگي را به ساير تخم هاي سالم منتقل مي‌كنند.

پس از خروج تخم از بدن پرنده ، پوسته آن مرطوب است. پوسته مرطوب پس اينكه در معرض هوا قرار مي گيرد بسرعت خشك مي شود. بعد از خشك شدن لايه مرطوب يك پوشش نازك ولي سخت روي تخم تشكيل مي شود. اين لايه از مواد پروتئني تشكيل شده و به آن كوتيكول گفته مي شود.

وظيفه كوتيكول جلوگيري از، از دست رفتن آب و ورود باكتري ها به داخل تخم است. بنابراين كوتيكول اولين سد دفاعي در برابر عوامل آلودگي هاي خارج از تخم است.

شستن يا پاك كردن تخم بوسيله اجسام زبر مثل سمباده باعت از بين رفتن كوتيكول شده و احتمال ورود آلودگي به داخل تخم افزايش مي يابد.

شستن تخم ها با مواد ضدعفوني كننده هم در برخي از مراكز جوجه كشي انجام مي شود ؛ اما معمولاً با ريسك هايي همراه است. معمولاً گفته مي شود كه تخم هايي كه خيس مي شوند لايه محافظ روي تخم از بين مي رود و مقداري آب وارد روزنه ها مي شود كه احتمال دارد آلودگي هاي كه روي سطح پوسته تخم وجود داشته اند وارد تخم كند.

اگر عوامل آلوده كننده تخم مخصوصاً قارچ ها وارد تخم شوند و اين تخم ها در داخل دستگاه جوجه كشي قرار گيرند قارچ هاي آلوده كننده به دليل فراهم بودن مواد مغذي لازم براي رشد به سرعت رشد مي‌كنند و در مرحله اول جنين را تلف مي كنند و سپس كل فضاي تخم را اشغال مي كنند. همان طور كه مي دانيد رشد قارچ ها به صورت تصاعدي و خيلي سريع است. اين رشد سريع، گاز زيادي در داخل تخم توليد مي كند و چون روزنه هاي تخم توسط همين قارچ ها گرفته شده است گازها در داخل تخم تجمع پيدا مي كنند تا اينكه براثر فشار گاز داخل تخم پوسته ترك مي‌خورد و محتويات آن به بيرون از تخم مي ريزند و اين محتويات تخم هاي اطراف و ساير بخش هاي دستگاه را آلوده مي كنند چون در داخل دستگاه گردش هوا وجود دارد. بنابراين اگر يك تخم آلوده در داخل دستگاه وجود داشته باشد به سرعت مي تواند تمام تخم ها و حتي جوجه هايي كه متولد شده‌اند را آلوده كند.

اگر تخم انفجاري در دستگاه ديديد كه معمولاً رنگ محتويات تخم سبز رنگ يا گاهي سياه رنگ مي‌شود علامت اخطاري است مبني بر اينكه شرايط بهداشتي جمع آوري و نگهداري تخم يا دستگاه جوجه كشي مناسب نيست.

معمولا تخم هايي كه در معرض انفجار قرار دارند كمي تغيير رنگ در پوسته مشاهده مي شود سفيدي پوسته مايل به آبي مي شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۶ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۵۴:۰۲ ] [ بلدرچين دماوند ] [ نظرات (0) ]

 

دستگاه جوجه كشي روشي مصنوعي براي جوجه كشي از تخم پرنده است. در اصل، دستگاه جوجه كشي به شما اجازه مي دهد تا تخم پرنده  بدون نياز.به مرغ مادر رشد نموده و شرايط و تجارب يك مرغ مادر از جمله درجه حرارت مناسب، رطوبت، و سطح تهويه.را براي تخم بارور فراهم نمايد براي موفقيت در جوجه كشي در يك دستگاه جوجه كشي، شما بايد به درستي از كاليبره كردن دستگاه جوجه كشي و پايدار نگه داشتن تنظيمات در طول دوره جوجه كشي  اطمينان حاصل نماييد.

بخش اول – آماده نمودن شرايط مساعد براي جوجه كشي

1- بررسي  و خريد يك دستگاه جوجه كشي

با توجه به نياز خود دستگاه جوجه كشي مورد نظر را تهيه نماييد. پيشنهاد مي شود دستگاهي را تهيه نماييد كه از لحاظ هزينه نگهداري و مصرف برق براي شما مقرون به صرفه باشد. جهت داده شده در اينجا براي يك ماشين جوجه كشي اساسي اين است كه مقرون به صرفه براي اكثر علاقمندان مي باشد.

آگاه باشيد كه اگر دستگاه ارزان قيمتي را انتخاب نماييد احتمالا از پشتيباني خوبي برخوردار نخواهيد شد همچنين دستگاه هاي ارزان قيمت شامل سيستم كنترل هوشمند جهت تنظيم درجه حرارت، تنظيم رطوبت لازم و تهويه مناست نخواهند بود لذا با توجه به نكاتي كه گفته شد نسبت به تهيه دستگاه مناسب اقدام نماييد.

اگر ماشين جوجه كشي كه تهيه كرده ايد با دستورالعمل هاي نوشته شده در دفترچه راهنما يكي نيست با بررسي وب سايت سازنده تماس با به بخش خدمات مشتريان شركت سازنده مراجعه نماييد تا مشكل رفع گردد.

2- تميز كردن دستگاه جوجه كشي

با دقت هرگونه  گرد و غبار قابل مشاهده و باقي مانده روي تمام سطوح دستگاه جوجه كشي را پاك نماييد. سپس تمام سطوح با يك پارچه تميز و يا اسفنج آغشته به محلول سفيد كننده رقيق پاك كنيد (مخلوط 20 قطره از سفيد كننده هاي خانگي در 1 ليتر آب.) استفاده از دستكش براي محافظت از دست خود در برابر ماده سفيد كننده ضروري است اجازه دهيد تا دستگاه در مجاورت جريان هوا كاملا خشك شود.

مرحله تميز كردن امري ضروري است به خصوص اگر شما ماشين جوجه كشي دست دوم خريداري شده و يا دستگاه در محلي نگهداري شده كه گرد و غبار زياد باشد.

به خاطر داشته باشيد كه بهداشت بسيار مهم است. بيماري مي تواند از طريق پوسته تخم مرغ به جنين در حال رشد منتقل مي شود.

3- محل نصب و راه اندازي دستگاه جوجه كشي

 بهترين محل براي دستگاه جوجه كشي محلي است كه بدون نوسان درجه حرارت باشد شرايط دماي ايده آل 21-23 درجه سانتيگراد مي باشد. از قرار دادن ماشين جوجه كشي در نزديكي پنجره، دريچه هوا، و يا هر منطقه ديگري كه جريان هوا متغير مي باشد اجتناب كنيد.

4- اتصال سيم برق دستگاه جوجه كشي را به پريز برق

 مطمئن شويد كه كابل برق را به پريز متصل نموده ايد و به راحتي نمي تواند جدا شود طوري كه براي كودكان ممكن نباشد  آن را جدا كنند. و همچنين از جريان برق در پريز مطمئن شويد.

5- اضافه كردن آب گرم به ظرف مخصوص جهت تامين رطوبت دستگاه جوجه كشي است

لازم به توضيح است در برخي از مدل هاي دستگاه هاي جوجه كشي از بخارساز هاي اولتراسونيك استفاده مي شود كه مي بايست طبق دفترچه راهنماعمل شود.

6- كاليبره دماي دستگاه جوجه كشي

شما بايد حداقل 24 ساعت قبل از استفاده از دستگاه عمليات  كاليبره دما را براي اطمينان از درست كار كردن دماسنج نصب شده دردستگاه جوجه كشي انجام دهيد. اطمينان حاصل كنيد كه دماسنج دماي مركز و اطراف دستگاه جوجه كشي را بدرستي و مطابق استاندارد نشان دهد.

تنظيم منبع حرارت بسيار مهم است. درجه حرارت پايين مي تواند باعث عدم رشد صحيح جنين در حال رشد شود در حالي كه دماي بيش از حد بالا نيز مي تواند باعث مرگ جنين بشود. پس از تنظيم درجه حرارت مناسب 24 ساعت صبر كنيد و دما را دوباره بررسي كنيد. درجه حرارت هنوز هم بايد در محدوده مشخص شده باشد. نوسان دما باعث كاهش راندمان جوجه كشي خواهد شد.

7- تهيه تخم مرغ نطفه دار براي جوجه كشي.

تخم نطفه دار مناسب مي بايست ظرف مدت كمتر از 7 روز از توليد تهيه شود. توجه داشته باشيد كه تخم نطفه دار را از محل مورد اطمينان تهيه نموده و مطمئن شويد كه پس از توليد در شرايط استاندارد نگهداري شده باشد. اين شرايط عبارتند از : نگهداري در جعبه هاي مقوايي در شرايط حرارتي 4.5 تا 21 درجه سانتيگراد و عمليات چرخش تخم روزانه انجام شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: دستگاه جوجه كشي،
موضوع:
[ ۲۹ مهر ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۳۷:۴۹ ] [ بلدرچين دماوند ] [ نظرات (0) ]

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۴۱:۵۱ ] [ بلدرچين دماوند ] [ نظرات (0) ]

 

اولين و مهم ترين پارامتر در جوجه كشي فنچ ، تامين دماي مناسب است . جنين تنها در محدوده درجه حرارتي محدودي رشد مي كند . رشد جنين در درجه حرارت بالاتر اين محدوده ، سريع تر و در درجه حرارت هاي پايين تر اين محدوده ، آهسته تر است . درجه حرارت خارج از محدوده ( حتي تنها يك درجه سانتي گراد ) به مرگ جنين منجر مي شود . اگر دماي دستگاه جوجه كشي كمي بالا بوده و جنين با سرعت بيش از حد رشد كند ، احتمالا براي خروج از تخم بسيار ضعيف خواهد بود و حتي در صورت تفريخ نيز به احتمال زياد خواهد مرد زيرا رشد سريع جنين ، آن را به بروز ناهنجاري فيزيكي مستعد مي كند و ضمنا محتويات كيسه زرده نيز به طور كامل به داخل شكم جوجه منتقل نمي شود ( در شرايط عادي باقي مانده كيسه زرده قبل از تفريخ تخم به داخل بدن جنين كشيده مي شود و به عنوان منبع انرژي و مواد مغذي براي ساعات و حتي تا روز اول و شايد دوم زندگي ايفاي نقش مي كند ) . از طرف ديگر اگر دماي دستگاه جوجه كشي پايين باشد ، جنين بيش از حد به آرامي رشد مي كند و اين موضوع سبب تاخير در تفريخ تخم و همچنين ظاهر فيزيكي غير طبيعي جوجه فنچ مي شود .

بنابراين جنين بايد فقط در درجه حرارت مناسب رشد يابد تا از قدرت بقاء خوبي برخوردار گردد .

تامين رطوبت مناسب ( به ويژه در ثلث اول دوره جوجه كشي فنچ ) بسيار مهم است . رطوبت نسبي بين 50 تا 60 درصد براي محل استقرار تخم هاي فنچ مناسب است . كمبود بيش از حد رطوبت سبب خشكي جنين مي شود كه به نارسايي كليه و توقف رشد ، منتهي خواهد شد . به همين ترتيب اگر رطوبت ماشين جوجه كشي بيش از حد بالا باشد ، كيسه هوايي موجود در انتهاي پهن تخم فنچ كوچك خواهد بود كه در صورت كوچكي بيش از حد به مرگ جنين در اواخر دوره جوجه كشي فنچ منجر مي شود و اگر هم جوجه از تخم خارج شود ممكن است دچار مشكل پيدا بودن كيسه زرده و ناهنجاري هاي فيزيكي ديگر باشد . پيدا بودن كيسه زرده در جوجه تازه متولد شده ، مشكل زا است و مستعد ابتلا به عفونت است .

عامل مهم سوم در جوجه كشي فنچ ، جلوگيري از چسبيدن محتويات تخم پرنده به داخل پوسته آن است . در طي مدت جوجه كشي طبيعي ، پرندگان پدر و مادر به طور متوسط هر 35 دقيقه يك بار تخم ها را مي گردانند و براي جوجه كشي مصنوعي در دستگاه جوجه كشي نيز اين عمل به شكل صحيح و روزانه 5 تا 8 بار انجام شود . نچرخاندن كافي تخم ها به مرگ جنين منجر مي شود .


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۲ مهر ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۴۵:۴۲ ] [ بلدرچين دماوند ] [ نظرات (0) ]

 

براي نگه داري بلدرچين مادر، معمولاً از سالن و تجهيزات بلدرچين تخم گذار استفاده مي شوند. مي توان بلدرچين هاي مولد ( نر و ماده) را هم در سيستم پرورش بستر و هم در قفس بلدرچين نگهداري نمود. با اين حال توصيه مي شود در سيستم بستر سالن ها با بلوك هايي جهت نگه داري تعداد 500 تا 10000 قطعه بلدرچين مادر تقسيم شوند. طبيعتاً زماني كه تعداد بلدرچين در واحد سطح اندازه ي دانخوري و آبخوري براي هر قطعه، آشيانه تخم گذاري و غيره مطرح مي شوند مي بايستي توجه خاص به اندازه و سن بلدرچين ها و خصوصيات رفتاري انها معطوف داشت.

در پرورش بلدرچين مادر شرايط محيطي از اهميت خاصي برخوردار است در اين راستا بلدرچين ها مي بايستي در سالن هاي تميز، خشك، ضد  عفوني شده با تهويه و نور كافي و بدون كوران هوا نگه داري شده و دماي سالن تغييرات زيادي نداشته باشد. وقتي سالن ها نامناسب و مرطوب باشند بلدرچين ها كمتر غذا خورده و توليد كاهش مي يابد. سالن هاي خيلي گرم و با تهويه كم يا ناقص فعاليت بلدرچين هاي نر را كاهش مي دهد.

در پرورش بلدرچين مادر، نسبت پرنده ي نر به پرنده ي ماده مي بايستي حداقل 1 به 4 باشد ولي عموماً پرورش دهندگان تعداد 1 به 3 را ترجيح مي دهند. با اينكه تعداد بلدرچين نر در گله 30 درصد كل بلدرچين ها مي باشد ولي جوجه ها به ميزان 50  درصد ماده و 500 درصد نر متولد مي شوند. شرايط محيطي اثر مهمي بر روي نتيجه ي توليد خواهند داشت.

تعداد جوجه هايي كه متولد مي شوند، هميشه كمتر از تعداد تخم هايي است كه در دستگاه جوجه كشي قرار مي گيرند. اين مورد بستگي به بارور بودن تخم ها دارد.

معمولاً عدم باروري تخم بلدرچين بيشتر بستگي به شرايط پرنده ي نر دارد تا به اوضاع پرنده ي ماده.

عدم باروري تخم ها مي تواند به دلايل زير باشد:

1-    زياد يا كم بودن تعداد پرنده ي نر در گله ي مادر.

2-    شرايط نامطلوب پرنده ي نرها از نقطه نظر سلامت جسماني، نابالغ بودن خيلي پير بودن يا تولك بودن.

جوجه هاي نر و ماده مي توانند از روز هاي اول زندگي با يكديگر پرورش يابند عملاً 35 جوجه پرنده ي نر به همراه 100 جوجه بلدرچين ماده با هم نگه داري مي شوند. بلدرچين هاي نر و ماده مي توانند به صورت جدا از هم در يك سالن نيز نگه داري شده و در شروع تخم گذاري با نسبي كه قبلاً گفته شد با يكديگر مخلوط شوند. ظاهراً اين روش بهتر است. بنابراين پس از وارد شدن بلدرچين ها در سالن و عادت كردن آنها به محيط جديد، پرنده هاي نر به هنگام شب وارد گله شوند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ] [ ۰۲:۵۳:۴۷ ] [ بلدرچين دماوند ] [ نظرات (0) ]
مهم نيست دستگاه جوجه كشي جديد يا قديمي داريد و يا از دستگاه جوجه كشي خارجي يا ايراني استفاده مي كنيد حتي اگر با تجهيزات ابتدايي درخانه خودتان دستگاه جوجه كشي ساخته ايد با مطالعه و به كارگيري اين چند ترفند ساده ، جوجه كشي لذت بخشي را در خانه تجربه كنيد . شايد بارها اين ترفند ها را شنيده يا خوانده باشيد وليكن در اين مقاله به اهميت اين موارد براي جوجه كشي موفق اشاره داريم. 1 – محل قرار گيري دستگاه جوجه كشي جايي باشد كه ثبات دما و رطوبت داشته باشد ، مثلا داخل آشپزخانه يا اتاق هاي منزل ( دقيقا همان جاهايي كه انسان براي زندگي راحت است. ) بارها شاهد بوديم افرادي كه بازدهي كمي از جوجه كشي شان داشته اند مكان هاي نامناسبي را براي نصب دستگاه انتخاب كرده اند . مكان هاي نامناسب مانند : انباري ها، پاركينگ، تراس و ايوان ساختمان ها و يا راهرو ها و خرپشته پشت بام ها و ... حتي اگر دستگاه جوجه كشي خانگي حرفه اي داريد انتخاب مكان مناسب جهت نصب دستگاه جوجه كشي موجب مي شود تا مصرف برق دستگاه كم تر شود تخم-مرغ-آلوده 2 – تخم هاي آلوده به فضولات را درون دستگاه جوجه كشي قرار ندهيد و با دستمال خشك و زبر تخم ها را قبل از ورود به دستگاه جوجه كشي تميز كنيد. ضدعفوني دستگاه جوجه كشي پس از پايان هر دوره جوجه كشي ضروري است. براي ضدعفوني دستگاه مي توانيد مقداري الكل سفيد و يا بتادين را با آب رقيق كرده و داخل كابين ماشين جوجه كشي اسپري نماييد. توجه كنيد پس از ضد عفوني دستگاه بوي مواد شيميايي ندهد كندلينگ-تخم-مرغ 3 – تخم هاي بي نطفه را در روز دهم جوجه كشي از ماشين جوجه كشي خارج كنيد . بهترين راه تشخيص تخم مرغ نطفه دار نوربيني يا كندلينگ است . براي اين كار كافي است تا تخم مرغ ها را در محيطي تاريك به يك چراغ قوه نزديك كنيد و از تشكيل رگه هاي خوني داخل تخم مرغ مطمئن شويد . وجود تخم هاي خراب و بي نطفه علاوه بر اشغال فضاي دستگاه مي توانند موجب توليد گازهاي مضر براي ساير جنين هاي درحال رشد باشند. نوربيني (كندلينگ) مي تواند تا 10 درصد در افزايش بازدهي جوجه كشي شما تاثير مثبت داشته باشد hatching-egg 4 – در زمان هچر ( 3 روز پاياني ) كه جوجه ها مشغول خروج از پوسته تخم هستند به هيچ عنوان درب ماشين جوجه كشي را باز نكنيد . مطمئن باشيد كه براي جوجه هاي تازه از تخم خارج شده هيچ اتفاقي نخواهد افتاد . آن ها به اندزه كافي ذخيره غذايي در زرده دارند و رطوبت دستگاه به مقداري است كه جوجه ها آب بدن را از دست ندهند . جوجه ها قبل از خروج از تخم نياز به انرژي زيادي براي شكستن پوسته دارند و هر بار شوك حرارتي مي تواند جوجه ها را ضعيف كند و جوجه ها در اثر تمام شدن اكسيژن داخل كيسه هواي تخم تلف شوند . بهترين زمان خروج جوجه ها معمولا 24 الي 36 ساعت پس از تولد است . هر بار باز و بسته كردن درب دستگاه در هنگام تولد مي تواند تعدادي از جوجه ها را قبل از تولد از بين ببرد
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ] [ ۰۵:۱۷:۳۵ ] [ بلدرچين دماوند ] [ نظرات (0) ]

 

اگر شما صاحب يك دستگاه جوجه كشي خانگي هستيد شايد با مشكلاتي در هنگام كار مواجه شده باشيد و به علت عدم دسترسي به واحد پشتيباني شركت توليد كننده ماشين جوجه كشي و عدم آشنايي به تعمير دستگاه جوجه كشي دچار خسارات شده باشيد. چنانچه تمايل داريد در  مواقع بحران اينگونه غافلگير نشويد بهتر است اين مطلب را مطالعه نموده و خود را براي روز مبارزه آماده كنيد.

دستگاه جوجه كشي از چه بخش هايي تشكيل شده است :

1- سيستم كنترل

2- فن هاي سيركوله هوا

3- هيتر

4- رطوبت ساز

5- راك چرخاننده تخم مرغ

6- فن تهويه

7- سنسورها

8- سنسور رطوبت

موارد فوق به طور كلي در اكثر دستگاه هاي جوجه كشي با  شكل هاي مهندسي متفاوت وجود دارند كه صحت عملكرد هر كدام براي دستگاه جوجه كشي اهميت بسزايي دارد.

در ادامه به مهمترين مشكلاتي كه هر كدام از اين موارد مي توانند با آن روبرو شود مي پردازيم.

1- سيستم كنترل :

تعمير دستگاه جوجه كشي

كنترلرهاي دستگاه جوجه كشي براي پردازش اطلاعات نياز به برق 5 ولت DC  و براي تحريك خروجي ها به برق 12 ولت DC نياز دارند،چنانچه برق 220 ولت به سيستم كنترل رسيده ولي روشن نمي شود به احتمال زياد ترانس يا آداپتور تبديل 220 به 12 ولت يا 5 ولتاژ كار افتاده است.

اگر شما قادر به ورود به تنظيمات سيستم كنترل نمي شويد و سوئيچ ها عمل نمي كنند احتمالا يكي از كليدهاي كنترلر گير كرده و كليد در حال اتصال است، يا امكان دارد كليد ورود به تنظيمات خراب باشد. اگر كنترلر مدام در حال نوسان و پرش اعداد نمايشي مي باشد احتمالا ولتاژ ورودي برق قبل از ترانس بسيار افت كرده و ترانس قادر به تامين برق 12 ولت نمي باشد، كه بهتر است نوسانات برق بررسي گردند.

چنانچه نياز به تعويض يا تعمير سيستم كنترل باشد قبل از جداسازي سيستم كنترل از دستگاه، ابتدا تمام سيم هاي متصل به سيستم كنترل را شماره گذاري نموده تا جهت نصب مجدد با مشكل مواجه نشويد.

2- فن هاي سير كوله هوا :

اين فن ها در انواع دستگاه هاي جوجه كشي به طور دائم روشن هستند و وظيفه تركيب هواي داخل را دارند. معمولا برق اين فن ها مستقيم از ورودي برق 220 ولت دستگاه در دستگاههاي با فن 220 تامين مي شوند و در دستگاه هاي جوجه كشي خانگي با فن هاي 12 ولت كار مي كنند و برق خود را از منبع تغذيه برق داخل كنترل كننده ماشين جوجه كشي دريافت مي كنند، اما سيستم كنترل هيچ دخالتي در خاموش يا روشن كردن فن ها معمولا ندارد.

فن دستگاه جوجه كشي

اگر فن سير كوله هواي دستگاه جوجه كشي خاموش است بهتر است ابتدا فن را از دستگاه جدا كرده و سيستم به برق با ولتاژ مورد نياز متصل كيد،اگر فن سالم بود مسير سيم كشي را بررسي نماييد.

اگر فن دستگاه جوجه كشي صداي ناهنجار توليد مي كند يا گاها گير مي كند حتما نياز به روان كاري دارد بر اساس نوع فن از انواع روغن و گريس مي توان استفاده نمود.

چنانچه فن سيركوله سوخته بود مي توانيد به طور موقت از يك يا چند فن تهويه خانگي يا صنعتي در محيط دستگاه به طور اورژانسي استفاده كنيد تا هواي داخل دستگاه تا حدودي تركيب شود و در اولين فرصت فن دستگاه جوجه كشي را تعمير يا جايگزين كنيد.

  3- هيتر :

هيتر وظيفه توليد حرارت را در دستگاه جوجه كشي دارد كه معمولا توسط المنت هاي برق اين كار انجام مي شود. چنانچه مطمئن هستيد كه برق از سيستم كنترل به هيتر ارسال مي شود ولي هيتر روشن نمي شود مي توانيد به جاي المنت از يك يا چند لامپ رشته اي براي توليد حرارت استفاده كنيد يا هيتر را تعويض كنيد.

4- رطوبت ساز :

بخار ساز دستگاه جوجه كشي

اگر دستگاه توليد رطوبت شما دچار اشكال فني شده است و دسترسي به دستگاه جايگزين نداريد، مي توانيد از چند ظرف آب در كف دستگاه براي افزايش ميزان رطوبت دستگاه به طور موقت استفاده كنيد و يا  چند تكه ابر يا پارچه خيس درون دستگاه قرار دهيد تا رطوبت تا حدودي جبران شود.

5- راك :

در مواقع خرابي موتور گيربكس چراخننده راك دستگاه جوجه كشي كافي است تا هر 4 ساعت يك بار با دست راك ها را تغيير وضيعت دهيد ولي مراقب باشيد در برخي از دستگاه هاي بزرگ راك ها با موتور مهار شده اند و باز كردن موتور مي تواند راك را رها كند پس ابتدا زير راك را با يك شيئ مطمئن نگه داريد سپس موتور را باز كنيد.

6- سنسورها :

سنسور دستگاه جوجه كشي

چنانچه سنسور هاي دما و رطوبت از كار افتاده اند با استفاده از دماسنج هاي ساده فقط دما را در محدوده ي مورد نظر مي توانيد به صورت دستي نگه داريد. ولي بهتر است در هنگام خريد دستگاه جوجه كشي از فروشنده دستگاه سنسور يدك خريداري كنيد تا در مواقع بحراني دچار  زيان نشويد.

7- ساير موارد :

اگر داخل دستگاه شما عرق كرده و قطرات آب بر روي ديواره ها و روي تخم مرغ ها شبنم زده بهتر است تا به دماي محيط نصب دستگاه توجه كنيد. معمولا در هنگامي كه دستگاه در معرض هواي سرد قرار مي گيرد رطوبت داخل دستگاه به شبنم تبديل شده و حتي با كاهش رطوبت هوا مواجه مي شويد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۴ مهر ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۳۰:۳۳ ] [ بلدرچين دماوند ] [ نظرات (0) ]

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۱۰:۵۴ ] [ بلدرچين دماوند ] [ نظرات (0) ]
قابليت زنده ماندن جنين در دستگاه جوجه كشي وابسته به تعادل ظريفي است. براي رسيدن به اين تعادل به هماهنگي بالايي بين مديريت جوجه كشي و مرغ مادر نياز است. اجزاء غذايي خاص، سن مادر و تصميمات مديريتي مزرعه اي مي توانند مستقيماً محيط داخلي تخم مرغ را تحت تاثير قرار دهند. در حالي كه تركيب تخم مرغ تحت شرايط متفاوت تغذيه مي تواند به نسبت بالايي ثابت نگهداري شود، اما زماني كه پرنده با تنشي مواجه مي گردد، توليد تخم مرغ اولين موردي است كه آسيب مي بيند. به علاوه، ريز مغذيهاي جيره هميشه در داخل تخم مرغ يا زرده ذخيره نمي شوند. تشخيص اين موضوع كه چطور بعضي از اجزاء غذايي مستقيماً محيط داخل تخم مرغ را تحت تاثير قرار مي دهند، مي تواند باعث بهبود موفقيت يك گله مادر تحت شرايط مختلف گردد. سن مرغ مادر بيشترين تاثير را بر تركيب تخم مرغ دارد. اندازه بدن نيمچه در زمان تحريك نوري احتمالاً عاملي اصلي تعيين كننده اندازه تخم هاي بعدي خواهد بود، به صورتي كه تخم مرغ هاي بزرگتر، از پرندگان بزرگتر توليد مي شوند. نسبت زرده به سفيده، با سن پرنده سريع تر افزايش مي يابد، بنابراين سهم زرده در تخم هاي توليد شده از مرغ هاي مسن تر بيشتر است. همچنين جوجه هاي توليد شده از مرغ هاي مسن تر داراي ذخيره چربي بيشتري هستند كه ممكن است سبب بهبود قابليت زنده ماندن جوجه ها گردد. جوجه هاي مرغ هاي مسن تر، پرندگان سنگين تري توليد خواهند كرد، كه البته اين مسئله ممكن است عمدتاً به دليل مصرف غذايي بيشتر نسبت به وزن سنگين تر جوجه اوليه باشد. در هر سني، افزايش ناگهاني در اندازه تخم مرغ به دليل مصرف بيشتر مواد مغذي، عمدتاً ناشي از افزايش مقدار سفيده است. اين تغييرات مي تواند مديريت جوجه كشي را تحت تاثير قرار دهد، چون تخم مرغ هاي حاصل از مزغ هاي جوان تر، كوچكتر هستند و تفاوتي در تركيب تخم مرغ دارند، در نتيجه براي زنده ماندن بهتر جنين نياز به تغييراتي در شرايط دستگاه جوجه كشي است. كيفيت پوسته با مقدار توليد، سن گله، اندازه تخم مرغ و زمينه ژنتيكي مي تواند تغيير كند. مرغ هايي با توليد بالا اغلب هم تخم مرغ هاي كوچكتري دارند و هم كيفيت پوسته تخم مرغ هاي آنها نا مطلوب است، زيرا به توجه به مقدار توليد قادر به نگهداري تخم مرغ به مدت ناكافي در غدد پوسته ساز نيستند. نسبت پوسته به كل تخم مرغ در پرندگان مسن نسبت به پرندگان جوانتر درصد كمتري دارد، در نتيجه كيفيت پايين تر پوسته در اين گروه به دليل نازكتر بودن آن است. زمان تخمگذاري در روز مي تواند كيفيت پوسته را تحت تاثير قرار دهد، چون مرغ ها معمولاً تخم مرغ هاي بزرگتر را صبح ها مي گذارند. اين موضوع احتمالاً به سبب گذاردن اولين تخم مرغ در يك توالي تخمگذاري است. اولين تخم مرغ ها در يك توالي تخمگذاري بزرگتر از تخم مرغ هاي بعدي در همان توالي هستند، زيرا آنها مدت زمان طولاني تري براي ذخيره سازي زرده دارند. وزن مخصوص تخم مرغ در تخم مرغ هاي بعدازظهر بيشتر است، كه اين موضوع نشان دهنده كيفيت پوسته بهتر اين تخم مرغ ها نسبت به تخم مرغ هاي صبح است. دست كاري پروتئين جيره يكي از موثرترين روش ها در كنترل وزن تخم مرغ مي باشد. براي مثال، همراه با افزايش مقدار متيونين جيره، يك افزايش خطي در وزن تخم مرغ وجود دارد. همچنين منابع مختلف چربي و مقدار آنها، عمدتاً با تغيير در وزن سفيده، تخم مرغ را تحت تاثير قرار مي دهند. اين تغييرات ممكن است در ارتباط با سوخت و ساز استروژن و تاثير آن بر وظايف مجراي تخم باشد، زيرا غلظت هاي بالاتر استروژن پلاسما، با وزن هاي بالاتر تخم مرغ رابطه مستقيم دارد.
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: دستگاه جوجه كشي،
موضوع:
[ ۲۵ شهريور ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۳۵:۵۷ ] [ بلدرچين دماوند ] [ نظرات (0) ]
پوشش پر طيور در تنظيمات دماي بدن، محافظت پوست در برابر آسيب ها و زخم هاي وارده از ساير طيور و محيط نقش بسزايي دارد. تحقيقات انجام شده نشان داده برنامه هاي خوراك طيور مادر بر روي رشد غشاء پوستي جوجه هاي گوشتي تأثيرگذار است. در آزمايشات به عمل آمده توسط دانشگاه NC امريكا، به منظور بررسي تأثير احتمالي محدوديت هاي جيرۀ غذايي مرغ مادر و دماي جوجه كشي بر روي تراكم پر جوجه هاي 22 روزه، تعداد فوليكول هاي پر شمرده شد . گروهي از مرغ هاي مادر Cobb500 به دو گروه با برنامۀ جيرۀ خوراك متفاوت تقسيم شدند : 1- گروهي كه هر روز بطور مرتب خوراك دريافت مي كردند و 2- گروهي كه منظم دريافت خوراك نداشتند. تخم مرغ هاي هر گروه جمع آوري شد و به طور تصادفي (random) در دستگاههاي جوجه كشي با دماهاي متفاوت تقسيم شدند : 1- در دماي استاندارد براي جوجه كشي (1 / 38 درجه سانتيگراد) و 2- كاهش دما در مراحل اوليه و افزايش دما در مراحل آخر. در نهايت تعداد فوليكول پرهاي جوجه هاي مرغ هاي مادر كه دريافت خوراكشان نامنظم بود در شرايطي كه در دستگاههاي جوجه كشي با كاهش دما در ابتدا و افزايش دما در مراحل آخر بودند بيشتر بود. هيچ تأثير خاصي از جوجه كشي بر روي جوجه هايي كه خوراك مرتب داشتند ديده نشد. تعداد فوليكول پرهاي سينۀ جوجه هايي كه در شرايط استاندارد دماي جوجه كشي بودند بيشتر از جوجه هايي كه در دستگاه جوجه كشي با كاهش دما در ابتدا و افزايش دما در مراحل آخر بودند.
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۵ شهريور ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۳۵:۰۴ ] [ بلدرچين دماوند ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 18
دیروز : 5
افراد آنلاین : 1
همه : 592
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی باربری در تهران /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / عکس پروفایل غمگین / بسته بندی لوازم منزل / دستگاه برش لیزر / طراحی سایت در بجنورد / خدمات نظافتی در مشهددستگاه فایبر لیزر / دستگاه فایبر لیزر / خرید vpn